Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

W niedzielę uroczysta gala z okazji 65-lecia Teatru "Kubuś"

czwartek, 10 czerwca 2021 14:34 / Autor: Beata Kwieczko
W niedzielę uroczysta gala z okazji 65-lecia Teatru "Kubuś"
W niedzielę uroczysta gala z okazji 65-lecia Teatru "Kubuś"
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W najbliższą niedzielę, 13 czerwca, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędą się, przekładane już kilka razy z powodu pandemii, wydarzenia na zakończenie obchodów jubileuszu 65-lecia Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. W programie znajdzie się koncert "Żelazne piosenki", a podczas uroczystej gali wręczone zostaną odznaczenia i nagrody dla pracowników.

"Kubuś" obchodził swoje 65. urodziny w ubiegłym roku, ale z powodu sytuacji epidemicznej uroczystości zostały przeniesione na 2021 rok. Do tej pory, w ramach obchodów jubileuszu, zorganizowane zostały już wystawa "Leszek Kołakowski. Portret z nosorożcem" i premiera spektaklu "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?" Leszka Kołakowskiego, w adaptacji i reżyserii Piotra-Bogusława Jędrzejczaka. Kolejne wydarzenia odbędą się w najbliższą niedzielę.

O godzinie 12 delegacja pracowników, Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru oraz władz miasta złoży kwiaty na grobie Stefana Karskiego, który znajduje się na Cmentarzu Starym.

Od godziny 16 w trzech salach na pierwszym piętrze Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach będzie można obejrzeć wystawę "Teatr Stefana Karskiego. Początki", poświęconą Stefanowi Karskiemu i początkowemu okresowi działalności "Kubusia", od jego powstania w 1955 roku do końca dyrekcji założyciela w 1973 roku.

– To jest wystawa dotycząca powstania Teatru "Kubuś", który miał pierwszą siedzibę właśnie w WDK. Następnie odbędzie się koncert "Kubuś - żelazne piosenki" w wykonaniu aktorów kieleckiego teatru lalkowego. To są utwory z naszego repertuaru, a tytuł koncertu nawiązuje także do nazwy rocznicy, która obchodzimy i pojazdu z Powstania Warszawskiego, który dał nazwę naszemu Teatrowi – informuje Piotr Bogusław Jędrzejczak, dyrektor "Kubusia".

Podczas koncertu widzowie usłyszą piosenki zarówno ze starszych, jak i najnowszych przedstawień, np. "Niebieski piesek", "Przyjaciel wesołego diabła", "Akademia Pani Beksy", "Noc żywych zabawek" oraz "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?". Utwory zostaną wykonane w aranżacji Wojciecha Lipińskiego.

Na zakończenie uroczystości, o godzinie 18.30, odbędzie się wręczenie jubileuszowych medali i odznaczeń 23 obecnym i emerytowanym pracownikom Teatru.

Podczas gali odbędzie się też aukcja plakatu Kubuś - żelazne piosenki na rzecz kontynuacji leczenia chorej na nowotwór mózgu trzyletniej Hani Terleckiej z Kielc.

plakat KUBUŚ ŻELAZNE PIOSENKI

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO