Reklama Patronat Koncert życzeń Kontakt
Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 FM | Włoszczowa 94,4 FM
Tryb Ciemny
eM Radio
WŁĄCZ RADIO
OTWÓRZ NA TELEFONIE
Kod QR
Punkt kontroli autokarów startuje z początkiem wakacji
autor
Aleksandra Rękas
2026.06.25 13:03

Już jutro (26 czerwca) koniec roku szkolnego i początek sezonu na wakacyjne wyjazdy. Jak co roku, o bezpieczeństwo podróżnych dbać będą policjanci, którzy uruchamiają stacjonarny punkt kontroli autokarów przy ul. Drogosza 2 w Kielcach.

Jak mówi Michał Skotnicki, wicewojewoda świętokrzyski, miejsc w których mundurowi będą sprawdzać stan techniczny pojazdów będzie znacznie więcej.

– W każdym powiecie funkcjonariusze wyznaczą taki punkt. Najlepiej kilka dni wcześniej zgłosić potrzebę kontroli, tak by policjanci mogli ustalić dyżury. Z tego co obserwujemy, z roku na rok stan techniczny pojazdów jest coraz lepszy. Jednocześnie apelujemy do wszystkich mieszkańców regionu by wypoczywać z głową, tak by letnie miesiące minęły nam bezpiecznie – podkreśla.

W trakcie zeszłorocznych wakacji policjanci skontrolowali 300 autokarów, które zgłoszono do sprawdzenia. Tylko w jednym przypadku stwierdzono drobne nieprawidłowości.

–  Będziemy również sprawdzać pojazdy przemieszczające się po drogach województwa świętokrzyskiego. Jednocześnie apeluję do organizatorów wycieczek, by wyjazdy były zaplanowane z takiego miejsca, w którym dzieci mogą bezpiecznie wsiąść i wysiąść z autokaru – mówi insp. Tomasz Jarosz, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach.

Podczas kontroli sprawdzane jest oświetlenie, wyposażenie, ogumienie, stan techniczny pojazdu oraz trzeźwość kierowcy. A wraz z policjantami, w punkcie pracować będą inspektorzy transportu drogowego.

– W zeszłym roku przeprowadziliśmy około 140 kontroli. Główne nieprawidłowości dotyczyły oznakowania pojazdów, a więc specjalnych tablic wskazujących, że tym autobusem przewożone są dzieci i młodzież, takich zdarzeń było około 40. Były też drobne naruszenia dotyczące obsługi tachografu, nie było jednak przypadku w którym zatrzymalibyśmy dowód rejestracyjny – wyjaśnia Robert Janik, Świętokrzyski Inspektor Transportu Ruchu Drogowego.

Niestety już w tym roku były przypadki nieodpowiedzialnych zachowań kierowców autokarów.  W ubiegłym tygodniu w Wiślicy, kierujący przyjechał po dzieci będąc w stanie po użyciu alkoholu.

W ubiegłym roku podczas wakacji na terenie województwa świętokrzyskiego doszło do 154 wypadków.

– W tych wypadkach 190 osób zostało rannych i niestety 15 osób zginęło. W 30 zdarzeniach brały udział dzieci, 34 młode osoby odniosły obrażenia, na szczęście żadna z nich nie straciła życia – uzupełnia mł. insp. Artur Putowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Kielcach.

Policjanci zapowiadają jednocześnie wzmożone patrole na głównych ciągach komunikacyjnych i brak taryfy ulgowej dla rażącego łamania przepisów.

NAJNOWSZE

OSTATNIA AKTUALIZACJA

95
5,98
98
6,68
ON
6,09
LPG
3,29
ORLEN
Jaworznia 208C, Jaworznia

CENY PALIW

SPRAWDŹ CENY AKTUALIZUJ

CZYTAJ DALEJ