Od 1 kwietnia dla zwiedzających ponownie dostępny będzie system jaskiń na Kadzielni. To jedna z nielicznych atrakcji tego typu w centrum miasta.
Trasa turystyczna obejmuje trzy połączone jaskinie: Odkrywców, Prochownię oraz Szczelinę. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem i trwa około 30 minut. Organizatorzy zalecają odpowiedni ubiór – w podziemiach przez cały rok utrzymuje się temperatura na poziomie około 10 stopni Celsjusza.
Jaskinie będą czynne od wtorku do piątku w godzinach 10:00–17:00 (ostatnie wejście o 16:30). W weekendy zwiedzanie możliwe będzie od 11:00 do 18:00, przy czym ostatnie wejście zaplanowano na 17:30.
Rezerwacje przyjmuje Speleoklub Świętokrzyski – od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00–17:00. Zapisu można dokonać telefonicznie lub drogą mailową, przy czym w przypadku zgłoszeń elektronicznych obowiązuje potwierdzenie rezerwacji.
Podziemny system jaskiń na Kadzielni jest największym tego typu obiektem w Kielcach. Obecnie stanowi jednolitą trasę, jednak pierwotnie były to trzy odrębne jaskinie. Zostały one połączone w latach 2004–2009 podczas prac eksploracyjnych prowadzonych przez speleologów.
Udostępniona dla turystów trasa ma długość około 140 metrów i przebiega na trzech poziomach, z różnicą wysokości wynoszącą 10 metrów. Jaskinie powstały w wyniku procesów krasowych, polegających na stopniowym rozpuszczaniu skał przez wody zawierające dwutlenek węgla.