Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

400 zł miesięcznie na dziecko - z tego bonu warto skorzystać!

piątek, 06 sierpnia 2021 09:32 / Autor: Weronika Kępa
400 zł miesięcznie na dziecko - z tego bonu warto skorzystać!
400 zł miesięcznie na dziecko - z tego bonu warto skorzystać!
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Choć Kielecki Bon Żłobkowy został przyjęty w ubiegłym roku, wciąż wiele mieszkańców nie ma o nim pojęcia. Tym samym 400 złotych przechodzi im koło nosa. A przecież wystarczy złożyć wniosek i dać nie tylko maluchowi, ale również sobie możliwość rozwoju. Zachęca do tego Monika Siciarska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Pani Moniko proszę wyjaśnić naszym czytelnikom, czym w ogóle jest Bon Żłobkowy i komu przysługuje?

Kielecki Bon Żłobkowy to świadczenie pieniężne, które przysługuje rodzicom, opiekunom albo rodzinom zastępczym dzieci w wieku przedszkolnym. Aby ubiegać się o środki muszą jednak spełnić kilka warunków. Przede wszystkim muszą być mieszkańcami Kielc, którzy złożą wniosek o przyjęcie dziecka do żłobka samorządowego prowadzonego przez nasze miasto, a następnie zrezygnują z ubiegania się o miejsce w tym żłobku z powodu jego braku. Kolejny warunek to zatrudnienie na umowę o pracę lub inny rodzaj, na przykład umowę zlecenie, bądź o dzieło oraz niekorzystanie z urlopu wychowawczego, a także złożenie pisemnego zaświadczenia z klubu dziecięcego albo żłobka niepublicznego o możliwości objęcia dziecka opieką. Co ważne, o przyznanie bonu mogą ubiegać się rodzice, których przeciętny miesięczny dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1922 złotych. Warto tutaj wspomnieć, że Kielecki Bon Żłobkowy został wprowadzony w 2020 roku. Jednak niedawno rada miasta uchwaliła zmiany w świadczeniu polegające na tym, że w ramach środków rodzice mogą korzystać również z klubów dziecięcych. W poprzednim roku wymagane było też wcześniejsze zawarcie umowy ze żłobkiem natomiast teraz robi się to dopiero, kiedy rodzic otrzyma decyzję o przyznaniu Bonu Żłobkowego.

Trzeba przyznać, że tych kryteriów jest rzeczywiście bardzo dużo, a 400 złotych miesięcznie na jedno dziecko to niemało pieniędzy. Na jaki okres są one przyznawane?

Bon Żłobkowy przyznaje się na rok szkolny. Oznacza to, że świadczenie przysługuje od 1 września do końca roku szkolnego. W przypadku kiedy rodzic złoży wniosek po 31 października Bon Żłobkowy przysługuje od 1 listopada też do końca roku szkolnego.

W jaki sposób można ubiegać się o te środki?

Wystarczy wypełnić wniosek, który jest załącznikiem do zarządzenia prezydenta Kielc. Składa się go w dziale świadczeń rodzinnych, przy ulicy Targowej 18. To jest na dwunastym piętrze. Polecam jednak wcześniej umówić się na spotkanie z pracownikiem, który sprawdzi i przeanalizuje dokument. Wówczas jest pewność, że został poprawnie wypełniony, a rodzic nie będzie musiał ponownie przychodzić do placówki w celu uzupełnienia danych. To tylko niepotrzebnie wydłuża czas rozpatrzenia wniosku. Dokument można znaleźć w formie elektronicznej na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie albo w formie papierowej w dziale świadczeń rodzinnych.

Dlaczego według Pani warto skorzystać z tego wsparcia?

Dziecko, które uczęszcza do żłobka, bądź klubu dziecięcego szybciej sie rozwija, jest bardziej uspołecznione. Z kolei rodzice mają możliwość pracy, realizowania siebie, jest to istotne szczególnie dla mam maluchów. Od 1 lipca wydaliśmy już 44 bony żłobkowe, w tym dwa do klubów dziecięcych, co pokazuje zainteresowanie tym świadczeniem. Podobnie było w ubiegłym roku.

Wydaliście 44 bony, to ile jeszcze zostało? Czy istnieją jakieś limity osób, którym możecie Państwo przyznać tego typu świadczenie?

Staramy się, aby jak najwięcej osób zostało w naszym mieście, a ten program niesie realną pomoc. Dlatego nie mamy limitów. Każdy chętny może złożyć wniosek o przyznanie Kieleckiego Bonu Żłobkowego.

Dziękuję za rozmowę.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO