Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

AED ratuje życie. W Kielcach będzie ich więcej?

środa, 28 lipca 2021 16:08 / Autor: Weronika Kępa
AED ratuje życie. W Kielcach będzie ich więcej?
AED ratuje życie. W Kielcach będzie ich więcej?
Weronika Kępa
Weronika Kępa

AED, czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny to specjalistyczne urządzenie, służące do udzielenia pierwszej pomocy osobie potrzebującej. Aparatura jest o tyle przydatna, że sama decyduje o konieczności wyładowania elektrycznego oraz jego sile. Można ją znaleźć w 16 punktach na terenie miasta, m.in. w placówkach MOSiR, Straży Miejskiej, Targach Kielce czy Kieleckim Centrum Kultury.

W przypadku nagłego zatrzymania krążenia defibrylator AED może uratować życie. Jak wynika z informacji przekazanych przez prezydenta Kielc, takie urządzenia znajdują się w sumie w szesnastu podległych miastu jednostkach. Radny Dariusz Kisiel uważa jednak, że ich liczba powinna zostać zwiększona.

- Według mnie są dwa podstawowe aspekty, które powinny zostać rozwiązane. Pierwszy to zwiększona liczba defibrylatorów AED, tak aby były dostępne nawet po godzinach pracy danych placówek czy urzędów. Być w może w takiej samej formie jak gaśnice – mówi radny Dariusz Kisiel.

- Druga kwestia to zdecydowanie większa świadomość społeczna dotycząca ich używania. Bo oczywiście, możemy zainstalować bardzo dużą liczbę takich defibrylatorów, ale jeśli mieszkańcy nie będą wiedzieli jak ich używać, to nic nie pomoże – dodaje.

Do sprawy odniósł się prezydent Bogdan Wenta. - Popieram inicjatywę zakupu takich urządzeń, mając świadomość, że ratują one ludzkie życie. Niemniej jednak w tegorocznym budżecie nie ma możliwości wyasygnowania środków umożliwiających zakup AED. Przy planowaniu budżetu na 2022 rok postaram się znaleźć pieniądze na ten cel – informuje.

Okazuje się jednak, że pod koniec sierpnia do Kielc ma trafić jeden taki defibrylator. - 28 sierpnia gmina Kielce otrzyma kolejne urządzenie AED. Wtedy zostanie również zorganizowany pokaz pierwszej pomocy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci – dodaje.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO