Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Na sesji Rady Miasta awantura o Marsz Równości w Kielcach

czwartek, 06 czerwca 2019 10:30 / Autor: Piotr Natkaniec
Na sesji Rady Miasta awantura o Marsz Równości w Kielcach
Na sesji Rady Miasta awantura o Marsz Równości w Kielcach
Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Kieleccy radni starli się o organizację Marszu Równości w Kielcach, który ma się odbyć 13 lipca. Radni prawicy chcą jasnej deklaracji od prezydenta Wenty, a Koalicja Obywatelska oskarża ich o dyskryminacje środowisk LGBT.

Dyskusję wywołał radny Piotr Kisiel, który zapytał Bogdana Wentę, czy wyda zgodę na organizację Marszu Równości. - Mieszkańcy Kielc zbierają podpisy przeciwko temu pomysłowi. Mają ich już kilka tysięcy. Pamiętam, jak zakazał pan koncertu Hungaricy. Tej decyzji nie rozumiem do dziś. Wtedy protestowały: Wiosna, PO, KOD, Partia Razem i SLD. Pan ich wysłuchał. Oczekujemy, że teraz wysłucha pan nas i nie wyrazi zgody na ten marsz. Nie życzymy sobie scen z Gdańska, gdzie obrażano uczucia religijne. Uważam, że eksponowanie swojej odmienności seksualnej w przestrzeni publicznej jest niedopuszczalne. Widok całujących się mężczyzn na ulicach polskich miast, na ulicach Kielc, nie powinien być normą dla naszych dzieci - mówił radny Prawa i Sprawiedliwości.

W imieniu nieobecnego na sesji prezydenta odpowiedziała pełnomocniczka Danuta Papaj. - Pan prezydent, kiedy obejmował urząd, mówił, że chce rozmawiać ze wszystkimi. Wiem,y jakie ruchy są podejmowane, że taki marsz jest w ogóle proponowany. Oficjalnie nie otrzymaliśmy jeszcze wniosku o organizację, więc prezydent nie ma jeszcze czego rozpatrywać. Mamy umówione w najbliższych dniach spotkanie z grupą, która jest przeciwnikiem tego marszu. Na pewno prezydent będzie wsłuchiwał się w głos mieszkańców - obiecała Danuta Papaj.

Do dyskusji włączyli się radni Koalicji Obywatelskiej, Michał Braun i Joanna Czech-Kruczek. Oboje uznali wypowiedź Piotra Kisiela jako skandaliczną. - Te słowa nie powinny paść w tej sali. Okazywanie szacunku i miłości jest prywatną sprawą. Odmawianie tego prawa jest obraźliwe i dyskryminujące - mówił Michał Braun. - Pana wypowiedź ma znamiona dyskryminacji. A to bardzo niebezpieczne - dodała Czech-Kruczek.

Kisiel dopytywał radnych KO, które słowa według nich były obraźliwe. Jednak dyskusja szybko została przerwana przez przewodniczącego rady miasta, Kamila Suchańskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO