Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Ceny paliw wysokie. Co będzie dalej?

wtorek, 24 maja 2022 10:05 / Autor: Aleksandra Rękas
Ceny paliw wysokie. Co będzie dalej?
Zuzanna Iwan
Ceny paliw wysokie. Co będzie dalej?
Zuzanna Iwan
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Litr 95-ki po 7.32 złotych za litr, diesel po 7.25 złotych o, a gaz – po 3.63 zł. Tak wyglądają ceny paliw dzisiaj (24 maja) o poranku na Orlenie. Czy nadal będą rosły?

Nie da się ukryć, że widok cen na stacjach paliw coraz bardziej zachęca do wyboru roweru czy komunikacji miejskiej. Na BP, przy al. Solidarności 16 w Kielcach, 95-ka jest po 7.32, diesel – 7.27, a gaz – 3.64. Z kolei na Circle K, przy Źródłowej, za 95-kę zapłacimy 7.31, za diesla 7.30, a za gaz – 3.63.

Czy w najbliższym czasie możemy spodziewać się spadku, czy może kolejnych wzrostów cen? Przed nami wakacje, a więc czas wzmożonego popytu na paliwo. Marek Leszczyński, ekonomista z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach stwierdza, że duży wpływ na ceny ma sytuacja na rynku ropy naftowej.

- W tej chwili widzimy, że na rynkach światowych ceny trochę wyhamowały. Jeżeli dojdzie tam do jakichś zmian, podwyżki mogą być zdecydowanie mniej radykalne niż do tej pory. Podsumowując, jeśli będą kolejne wzrosty, myślę, że raczej umiarkowane – komentuje ekonomista.

Jak dodaje, ewentualnych spadków cen paliw możemy spodziewać się prawdopodobnie na jesieni – w okolicy października lub listopada.

- Myślę, że może się to zbiec w czasie z końcem konfliktu na Ukrainie – dodaje profesor Leszczyński.

Czynnikiem wpływającym na obniżkę cen ma być też przedłużona tarcza antyinflacyjna. Ta może obowiązywać do końca tego roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO