Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

W dawnej synagodze będą promować wartości... Unii Europejskiej? Taki pomysł ma ratusz

wtorek, 05 listopada 2019 10:01 / Autor: Piotr Natkaniec
W dawnej synagodze będą promować wartości... Unii Europejskiej? Taki pomysł ma ratusz
W dawnej synagodze będą promować wartości... Unii Europejskiej? Taki pomysł ma ratusz
Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Władze Kielc mają pomysł na zagospodarowanie budynku po dawnej synagodze, znajdującej się przy skrzyżowaniu alei IX Wieków Kielc i ul. Warszawskiej. Na razie ratusz szuka partnerów do stworzenia wspólnego projektu.

Ogłoszenie o naborze pojawiło się w piątek na stronie Urzędu Miasta, a w czwartek odbyło się spotkanie urzędników w tej sprawie. W ogłoszeniu czytamy:

„Celem ogólnym Projektu jest zagospodarowanie budynku po dawnej synagodze w Kielcach i stworzenie w nim społecznego laboratorium wypracowującego modele rozwiązań wprowadzających w codzienne życie wartości, które legły u podstaw funkcjonowania Unii Europejskiej – kreacja Ośrodka, który ma przywrócić do publicznego wykorzystania opuszczonej, zabytkowej przestrzeni, nie tylko, żeby upamiętnić jego wcześniejszą rolę i przypomnieć kontekst w którym występowała, ale żeby nadać jej nowy, europejski wymiar pokazujący, że można pokonać występujące w przeszłości sprzeczności dla budowy zintegrowanej i opartej mimo istniejących różnic na współdziałaniu przyszłości.”

Według dokumentu projekt zakłada m.in. ofertę kulturalną, promowanie wartości europejskich, wzmacnianie edukacji obywatelskiej czy inspirowanie dialogu między środowiskiem naukowym a przedstawicielami administracji.

Jednak pomysł wciąż jest w początkowym etapie, bowiem na zagospodarowanie potrzebne są środki z Unii Europejskiej.

– Rzeczywiście pracujemy nad przygotowaniem projektu zagospodarowania przestrzeni po dawnej synagodze. Natomiast jest jeszcze sporo niewiadomych i nie chcemy podawać precyzyjnych informacji. Myślę, że w ciągu kilku tygodni będziemy gotowi, żeby przedstawić pełną koncepcję, jak to miejsce ma wyglądać – tłumaczy Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach pojawiały się różne pomysły na wykorzystanie jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc w Kielcach. Poprzedni prezydent Wojciech Lubawski chciał, żeby budynek przebudował wybitny architekt Peter Zumthor, jednak ta koncepcja okazała się zbyt droga. W zeszłym roku mówiło się, że do budynku mogłyby się wprowadzić niektóre instytucje kultury.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO