Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Czym jest bezpieczeństwo? Mali artyści na scenie WDK

poniedziałek, 23 maja 2022 11:24 / Autor: Aleksandra Rękas
Czym jest bezpieczeństwo? Mali artyści na scenie WDK
Czym jest bezpieczeństwo? Mali artyści na scenie WDK
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Dziś (23 maja) zaczęła się kolejna edycja przeglądu Małych Form Teatralnych. Dzieciaki ze szkół podstawowych w regionie próbują swoich sił na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Zamierzają w artystyczny sposób odpowiedzieć na pytanie - czym jest bezpieczeństwo?

Dzieciaki musiały się porządnie nagłowić, bo w większości prezentowane będą sztuki autorskie. Zarówno scenariusz, jak i choreografia oraz scenografia są wynikiem kreatywności uczniów oraz reżyserów - czyli nauczycieli. Na brak pomysłów jednak nikt nie narzeka.

- Nasz grupa przygotowała współczesną wersję Jasia i Małgosi. Dwójka dzieci znalazła się w centrum miasta i musi nauczyć się bezpiecznie poruszać po drogach i ulicach. W przedstawieniu udział bierze osiem dziewczynek oraz rodzynek  - Jaś – opowiada Justyna Trzewicz-Karyś, nauczycielka w Szkole Podstawowej w Mąchocicach Scholasterii.

Jedną z aktorek w dzisiejszym spektaklu jest Magdalenka, która zagra dziewczynkę podpowiadającą Jasiowi i Małgosi jak mają zachować się na drodze.

- Troszkę się denerwuję, ale to taka budująca trema. Gdy się uda, to będzie duży sukces – stwierdza dziewczynka.

Z kolei w rolę Małgosi wcieli się Natalia.

- Będę musiała nauczyć się jak należy poruszać się po jezdni i ulicach w mieście. Mam bardzo długą kwestię, mam nadzieję że wszystko pamiętam – mówi Natalia.

Przegląd Małych Form Teatralnych organizuje Komenda Miejska Policji w Kielcach. Mundurowi chcą przypomnieć dzieciom jak ważne jest bezpieczeństwo i jednocześnie pobudzić ich do twórczych działań.

- W każdej grupie jest dziewięciu małych artystów, którzy prezentują format teatru żywego planu.  Występy oceni komisja konkursowa, w której zasiadają przedstawiciele środowisk kultury, sztuki, a także służb mundurowych – opowiada szt. Małgorzata Perkowska - Kiepas z Wydziału Prewencji i KMP w Kielcach.

W dzisiejszych, powiatowych eliminacjach biorą udział uczniowie z trzech szkół podstawowych: Sp. nr 1 w Kielcach, Gminnego Zespółu Szkół z Łagowa oraz Szkoły Podstawowej z Mąchcic Scholasterii.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO