Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Dron Straży Miejskiej będzie walczył ze smogiem

czwartek, 17 września 2020 12:27 / Autor: Wojciech Dudkowski
Dron Straży Miejskiej będzie walczył ze smogiem
Dron Straży Miejskiej będzie walczył ze smogiem
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Urząd Miasta Kielce zakupił dron do kontroli jakości powietrza w mieście. Urządzenie obsługiwać będą funkcjonariusze Straży Miejskiej.

Dron działa w temperaturze od -40 do +85 stopni Celsjusza, przy zakresie wilgotności 10-80% i ciśnieniu 300-1100 hPa. Zamontowane czujniki mierzą stężenie pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Dane przesyłane są do chmury, za pomocą sieci komórkowej LTE. 

Obraz z zamontowanej kamery HD, z naniesionymi informacjami o położeniu jest przesyłany do operatora i może być wykorzystany w postępowaniu karno-mandatowym.

Oprócz tego do drona podłączyć można kamerę światła dziennego czy termowizyjną. Pozwala to wykorzystywać urządzenie także m.in. w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych czy do kontroli strat ciepła w budynkach.

- Funkcjonariusze przechodzą obecnie kurs obsługi dronów. Kiedy zdadzą egzamin i uzyskają certyfikat, miasto przekaże nam urządzenie - mówi Renata Gruszczyńska, komendant Straży Miejskiej w Kielcach

- Będziemy reagować na zgłoszenia od mieszkańców, zarówno te pisemne, jak i telefoniczne. Sami również będziemy typować miejsca do kontrolowania - dodaje Gruszczyńska

Za zanieczyszczanie powietrza dymem z komina można zapłacić mandat do 500 zł.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO