Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Dyskutowali o kulturze języka

wtorek, 14 maja 2019 14:44 / Autor: Magdalena Nowak
Dyskutowali o kulturze języka
Dyskutowali o kulturze języka
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego odbyła się IV Ogólnopolska Konferencja Studencko-Doktorancka "Język jako świadectwo kultury" . W spotkaniu wzięło udział blisko 50 młodych naukowców z uczelni w całej Polsce.

Celem konferencji było zwrócenie uwagi na różne zakresy badań nad językiem dawnym i współczesnym polskich wspólnot komunikatywnych oraz metody opisu języka przez młodych badaczy. – Głównie postawiliśmy nacisk na wszelakiego rodzaju zjawiska językowe, które występują w kulturze, mediach czy w językoznawstwie kognitywnym – podkreśliła Aleksandra Kasprzyk, sekretarz komitetu organizacyjnego IV Ogólnopolskiej Konferencji Studencko-Doktoranckiej. – W konferencji wzięli udział studenci i doktoranci z uczelni z całej Polski, m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego, Uniwersytetu w Rzeszowie i Białymstoku – uzupełnia Aleksandra Kasprzyk.

Jedną z prelegentek była Patrycja Lidmanowska z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. – Mój wykład dotyczył języka i stylu wypowiedzi na Facebooku i Instagramie. Opracowując ten temat, zajęłam się wypowiedziami młodzieży w wieku 16-17 lat. W jej języku występuje bardzo dużo zapożyczeń, skrótowości oraz mocno dominuje grafizacja – podkreśliła.

Konferencja została zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Dialektologiczne, Kieleckie Towarzystwo Naukowe oraz Instytut Filologii Polskiej UJK.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO