Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego. Kielczanie pamiętali

wtorek, 27 września 2022 12:55 / Autor: Michał Łosiak
Dzień Podziemnego Państwa Polskiego. Kielczanie pamiętali
Dzień Podziemnego Państwa Polskiego. Kielczanie pamiętali
Michał Łosiak
Michał Łosiak

We wtorek, 27 września, obchodzimy Dzień Podziemnego Państwa Polskiego. Kieleckie uroczystości odbyły się na skwerze Stefana Żeromskiego przed Pomnikiem Armii Krajowej.

27 września 1939 roku w broniącej się jeszcze Warszawie generał Juliusz Rómmel wydał rozkaz generałowi Michałowi Tokarzewskiemu-Karaszewiczowi utworzenia tajnej organizacji wojskowej.

– Przyjęła ona nazwę Służba Zwycięstwu Polski i miała tworzyć struktury na terenie całego kraju. Trzon stanowiło piętnastu wyższych oficerów, którzy byli zalążkiem przyszłego sztabu organizacji oraz delegatów wysłanych w teren. To była pierwsza ogólnopolska – ale nie jedyna – powrześniowa organizacja konspiracyjna – mówi dr Marek Jedynak z Instytutu Pamięci Narodowej.

W kieleckich uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz wojsko i przybyli kielczanie.

– W tym dniu wspominam także majora Henryka Dobrzańskiego, związanego z Ziemią Kielecką. Nie złożył broni i do końca był polskim żołnierzem, a z nim jego wydzielony oddział. To dzięki tym ludziom zawdzięczamy to, że możemy świętować ten dzień – tłumaczy senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego obchodzimy od 1998 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO