Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

„Historia z mojej pamięci”. Znamy laureatów

wtorek, 29 marca 2022 13:46 / Autor: Michał Łosiak
„Historia z mojej pamięci”. Znamy laureatów
„Historia z mojej pamięci”. Znamy laureatów
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Monika Witek zwyciężyła w konkursie „Historia z mojej pamięci”, organizowanym przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Uczestnicy mieli za zadanie spisanie wspomnień dotyczących historii oraz tradycji naszego miasta i regionu.

Zwycięska praca opowiada o losach Jana Cudka – przedwojennego piłkarza Wisły Kraków, ale także m.in. dowódcy II dywizjonu 2 pułku artylerii polowej Legionów w Kielcach.

– Od jakiegoś czasu zaczęłam się interesować historią mojej rodziny. Tak trafiłam na przedwojenne losy mojego dziadka. Rozmawiałem z wieloma osobami, które widziały więcej na ten temat. Krok po kroku dowiadywałam się coraz więcej. W czerwcu 1939 roku dziadek był organizatorem hucznie obchodzonych Dni Morza w Kielcach. Gościła u nas drużyna Gedanii z Wolnego Miasta Gdańsk, która rozegrała mecz na Stadionie Miejskim. Dziadek, jako młody chłopak, sam był piłkarzem Wisły Kraków. Później trafił do 2. Pułku Artylerii Legionów i był działaczem sportowym  – mówiła autorka zwycięskiej pracy.

Drugie miejsce zajął Zdzisław Pucułek, zaś trzecie – Michał Daranowski.

– Nie mieliśmy wątpliwości, że prac wpłynie dużo i tak się też stało. Najważniejsze w tym konkursie jest to, że nie jest on konkursem literackim. Nie wartościujemy dzieł pod względem stylistycznym, ale chodzi o to w jaki sposób dana osoba przeżyła jakieś wydarzenie, co ono wniosło w jej życie i życie całego społeczeństwa – tłumaczyła Ewa Chabielska, dyrektor „Wzgórza Zamkowego”.

– To bardzo ważne, żeby przekazywać zbiorową pamięć i nie zapominać o tych – wydawałoby się małych – elementach, które pokazują zbiorowość w szerszym aspekcie. To właśnie ze wspomnień pojedynczych osób składa się nasza wspólna historia – dodał z kolei Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO