Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Jak wypożyczyć rower miejski? Podpowiadamy

wtorek, 18 października 2022 10:31 / Autor: Radio eM
Jak wypożyczyć rower miejski? Podpowiadamy
KIELCE.EU
Jak wypożyczyć rower miejski? Podpowiadamy
KIELCE.EU
Radio eM
Radio eM

Rowery miejskie już wczoraj (17 października) zapełniły ponad 50 stacji na terenie Kielc. Nie można było jednak z nich skorzystać. Cały system został uruchomiony dopiero późnym wieczorem, a pierwsi mieszkańcy wsiedli na dwukołowce dzisiaj (18 października) rano. Wśród nich znalazła się również dziennikarka Radia eM Kielce.

– Z racji, że jedna ze stacji znajduje się blisko mojego bloku, a kolejna nieopodal siedziby radia, postanowiłam przyjechać do pracy rowerem. Byłam pozytywnie zaskoczona. Wszystko działa bardzo sprawnie i intuicyjnie. Za niespełna piętnaście minut jazdy zapłaciłam tylko… 50 groszy! Zazwyczaj dojeżdżam do pracy autobusem i płacę 3,40 więc różnica jest kolosalna – przyznaje Weronika Kępa.

IMG-1726.jpg

Jak to działa?

By wypożyczyć rower należy najpierw zainstalować w telefonie aplikacje Roovee:

ANDROID: https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.roovee.mobile&hl=pl&gl=US

IOS: https://apps.apple.com/pl/app/roovee/id1361770727?l=pl

Następnie konieczne jest podanie numeru telefonu, imienia, nazwiska i maila oraz doładowanie elektronicznego portfela na kwotę minimum 15 złotych.

Na mapie w telefonie użytkownik widzi najbliższe stacje i liczbę dostępnych rowerów. By wypożyczyć jeden z nich wystarczy podejść do niego i kliknąć w aplikacji „odblokuj”. Wówczas Roovee poprosi o zeskanowanie kodu QR roweru. Ten znajduje się na kierownicy i przy tylnym kole.

Po zeskanowaniu zwalnia się blokada a dwukołowiec jest gotowy do jazdy. Można w nim z łatwością wyregulować siodełko. Posiada też przerzutki, hamulec ręczny oraz koszyczek na zakupy, torbę i inne rzeczy.

Po zakończonym przejeździe wystarczy kliknąć w aplikacji opcję "Zakończ", a następnie zamknąć blokadę tylnego koła. Aplikacja będzie potrzebowała dwóch minut, by sprawdzić czy wszystko jest w porządku (czy sprzęt znajduje się na jednej z wyznaczonych stacji itd.). Po upływie tego czasu z portfela elektronicznego zostanie pobrana adekwatna opłata.

Cennik

Koszt wypożyczenia roweru jest uzależniony od jego rodzaju (standard, elektryczny, tandem, cargo). Najmniej zapłacimy za zwykły rower, gdzie pierwsze i drugie 30 minut jazdy kosztuje złotówkę. Druga godzina dwa złote, trzecia – trzy, a czwarta i każda następna – cztery.

Pozostawienie roweru poza strefą to koszt 10 złotych.

Oczywiście mieszkańcy mają możliwość kupna abonamentu, który kosztuje 40 złotych za 50 godzin. Jeszcze taniej jest z Kielecką Kartą Miejską.

IMG-1725.PNG

Rowery będą dostępne do końca listopada. Ponownie wyjadą na ulice miasta dopiero na wiosnę.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO