Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Jak żyli na co dzień żołnierze 1 Korpusu? Odpowiedź znajdziemy w OMPiO

czwartek, 21 kwietnia 2022 14:53 / Autor: Michał Łosiak
Jak żyli na co dzień żołnierze 1 Korpusu? Odpowiedź znajdziemy w OMPiO
Jak żyli na co dzień żołnierze 1 Korpusu? Odpowiedź znajdziemy w OMPiO
Michał Łosiak
Michał Łosiak

„Życie codzienne żołnierzy 1 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie” – to tytuł wystawy jaką możemy od 20 kwietnia oglądać w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Dzięki ekspozycji odkryjemy nieznane historie z życia walczących Polaków.

Autorem zdjęć jest Karol Bieniek, żołnierz 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

– W czasie swojej służby wykonał około 1400 zdjęć, które rodzina przekazała do Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila  Fieldorfa  „Nila” w Krakowie. Nasza ekspozycja to tylko część tej wielkiej kolekcji. Przedstawia żołnierzy nie w czasie defilad i z bronią, ale w sytuacjach codziennych – podczas wypoczynku, pracy, ćwiczeń sportowych,  uroczystości religijnych, czy występów artystycznych – mówi dr Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Na kilkudziesięciu fotografiach możemy zobaczyć wojskowych m.in. w trakcie zajęć gimnastycznych, gry na gitarze, pianinie, czy śpiewu, na kajakach, czy podczas prostych czynności dnia codziennego.

Po porażce Francji w czerwcu 1940 roku tylko niewielka część żołnierzy sił lądowych Wojska Polskiego została ewakuowana  na Wyspy Brytyjskie. We Francji pozostał cały ciężki sprzęt. Dysponowano jedynie pewną ilością broni strzeleckiej. Zgodnie z polsko-brytyjską umową wojskową z 5 sierpnia 1940 roku ocalone oddziały polskie miały być użyte do walki z Niemcami na szczeblu taktycznym pod dowództwem polskim. Strona brytyjska zapewnić miała wyposażenie i uzbrojenie. Parlament brytyjski prawnie usankcjonował pobyt wojsk polskich i nadał Polskim Siłom Zbrojnym takie same prawa jak siłom zbrojnym Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Według ustaleń powziętych ze stroną brytyjską 19 czerwca 1940 roku, rozpoczęto formowanie w Szkocji z ocalałych wojsk lądowych 1. Korpusu Polskiego. Wywodzą się z niego legendarne jednostki, jak 1. Dywizja Pancerna gen. Maczka i 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Sosabowskiego.

Tag: ompio wystawa
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO