Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kielczanie mogą sprawdzić online jakość powietrza w mieście!

poniedziałek, 13 grudnia 2021 14:07 / Autor: Weronika Kępa
Kielczanie mogą sprawdzić online jakość powietrza w mieście!
Źródło: FB Miasto Kielce
Kielczanie mogą sprawdzić online jakość powietrza w mieście!
Źródło: FB Miasto Kielce
Weronika Kępa
Weronika Kępa

W Kielcach funkcjonuje dwadzieścia jeden czujników smogu. Monitorowaną przez nie jakość powietrza kielczanie mogą na bieżąco sprawdzać na stronie Idea Kielce. Miasto zapowiada, że ich liczba w kolejnych latach powinna się zwiększyć.

Przy ulicach Marszałkowskiej, Orkana, Krzyżanowskiej, Leszczyńskiej, Kujawskiej, Dygasińskiego, Malików i Górników Staszicowskich – to tylko kilka z dwudziestu jeden lokalizacji, w których kielczanie mogą znaleźć czujniki smogu. Te zostały zamontowane na budynkach szkół, przedszkoli i Urzędu Miasta w ramach projektu zgłoszonego do poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego.

– Sam system pomiaru jakości powietrza nie zwalcza smogu, ale ma charakter informacyjny i edukacyjny. Liczymy, że mieszkańcy będą go monitorować, co jednocześnie będzie wpływać na podniesienie świadomości, że oddychanie smogiem wpływa na nasze codzienne życie i zdrowie. Czujniki mierzą nie tylko jakość powietrza, ale również ciśnienie, wilgotność i temperaturę – mówi wiceprezydent Agata Wojda.

Jednym z elementów systemu jest słupek pomiaru jakości powietrza, który przy pomocy światła sygnalizuje czy jest ona dobra (zielony), średnia (pomarańczowy) czy zła (czerwony). Można go znaleźć na Skwerze Szarych Szeregów.

– Dobór czujników był konsultowany z przedstawicielami uczelni z naszego miasta, przede wszystkim z Politechniką Świętokrzyską, dlatego że to oni będą również wykorzystywać pomiary z naszych stacji do swoich analiz i algorytmów obliczeniowych, które będą diagnozowały obszary najbardziej problematyczne. Czujniki są przygotowane do rozbudowy, możemy do nich na przykład dokładać dodatkowe parametry. W przyszłości chcielibyśmy, żeby ich liczba w Kielcach wzrosła – mówi Aneta Boroń, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i środowiska.

Władze miasta apelują do przedsiębiorców, by umieszczali czujniki smogu również na swoich siedzibach.

– Jeżeli ktoś chciałby na siedzibie swojej firmy umieścić czujnik smogu bardzo chętnie doradzimy, jaki to może być czujnik, żeby był kompatybilny z naszym systemem. Jednocześnie bardzo chętnie dodamy do mapy czujników kieleckich ten konkretny czujnik opatrzony nazwą firmy i adresem. Będzie to element włączenia się w pożyteczne działania na rzecz mieszkańców, ale też fajny rodzaj promocji firmy – zaznacza wiceprezydent Wojda.

Mapę czujników smogu można znaleźć pod linkiem: https://tiny.pl/9fp25

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO