Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

"Kreatywni w Kielcach". Młodzi ludzie chcą zmienić wizerunek miasta

piątek, 30 kwietnia 2021 16:05 / Autor: Beata Kwieczko
"Kreatywni w Kielcach". Młodzi ludzie chcą zmienić wizerunek miasta
"Kreatywni w Kielcach". Młodzi ludzie chcą zmienić wizerunek miasta
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Są młodzi, utalentowani, pomysłowi i chcą promować region świętokrzyski. Mowa o Stowarzyszeniu "Kreatywni w Kielcach", które działa w naszym mieście od kilku miesięcy. Grupa już nawiązała współpracę z wieloma instytucjami, które zajmują się życiem kulturalnym w Kielcach.

Stowarzyszenie "Kreatywni w Kielcach" jest nową organizacją, ale od samego początku prężnie działa, aby wesprzeć młodych i utalentowanych ludzi. Na pomysł wpadł Mateusz Pawlik, który w ubiegłym roku był współorganizatorem Muzycznego Placu Artystów i Przyjaznego Pikniku Koszykarskiego.

– Od wielu lat obserwuję to, co się dzieje w Kielcach. Chodziłem na różne wydarzenia, ale zawsze brakowało mi czegoś, co mogłoby zarazić wszystkich pozytywną energią i żeby każdy mógł znaleźć coś wartościowego dla siebie. Uważam, że miasto tworzą ludzie i to, jacy są, będzie przekładać się na to, jak będziemy postrzegani na tle całego kraju – mówi Mateusz Pawlik, prezes Stowarzyszenia "Kreatywni w Kielcach".

– W naszym mieście są naprawdę zdolni ludzie i wcale nie jesteśmy gorsi od np. Krakowa czy Warszawy, dlatego postanowiłem, że poświęcę swój czas, życie, portfel i wszystko co mogę, żeby pomóc naszemu miastu wypromować się na szerszą skalę – dodaje.

Celem organizacji jest pomoc młodym ludziom w rozwijaniu ich pasji. – Chcemy promować młodych, uzdolnionych mieszkańców naszego miasta i zapewnić im możliwość rozwijania swoich zainteresowań, żeby nie musieli wyjeżdżać do innych miast, ale tutaj robili to, o czym marzą – tłumaczy.

W stowarzyszeniu działają osoby o różnych talentach i pasjach, w wieku od 18 do 34 lat, które reprezentują różne sekcje: fotograficzną, taneczną, artystyczną i muzyczną. Jedna z nich zajmuje się coverowaniem obuwia. W większości są mieszkańcy Kielc, ale jest też kilka osób spoza miasta i jedna, która jest obywatelem Ukrainy.

Jedną z utalentowanych osób jest Magdalena Grabka, instruktor gimnastyki powietrznej. – Zajmuję się tańcem i gimnastyką, ale również szkoleniem swojego psa Bezy, z którym także występuję. Zawsze starałam się wspierać Kielce i promować je, dlatego kiedy tylko dowiedziałam się o stowarzyszeniu, skontaktowałam się z Mateuszem i przystąpiłam do grupy – mówi Magda.

W województwie świętokrzyskim są tylko dwie osoby, które zajmują się gimnastyką powietrzną. Być może Magda jest znana niektórym kielczanom, bo występowała na Festiwalu Sztuk Ulicznych, podczas Święta Kielc, na Budzeniu Sienkiewki i na Kadzielnia Sport Festiwal. – Chciałabym, żebym dzięki współpracy ze stowarzyszeniem, mogła się rozwijać i przekazywać swoją pasję innym – dodaje.

Do tej pory stowarzyszeniu udało się nawiązać współpracę z kilkoma instytucjami miejskimi oraz prywatnymi, które zajmują się życiem kulturalnym w Kielcach. Są to m.in. Szkoła Tańca Lyla, Studio Tańca Verso, Kieleckie Centrum Kultury, Baza Zbożowa, Instytut Dizajnu i Biuro Wystaw Artystycznych.

Już zrealizowane zostały różne projekty, ale w planach są kolejne wydarzenia. – Chcemy organizować warsztaty malarskie, muzyczne, taneczne i gimnastyczne, które będą odbywać się na Placu Artystów, na Rynku, w Parku Miejskim i nad zalewem kieleckim, a także w innych miejscach chętnie odwiedzanych przez kielczan. Planujemy też kilka imprez w Ogrodzie Botanicznym – wylicza Mateusz Pawlik.

– Chcielibyśmy, żeby nasze wydarzenia odbywały się co weekend i żeby było to coś w rodzaju "zakręconego Disneylandu", aby osoby, które będą na nie przychodzić weszły w krainę kreatywności i uczestniczyły w tym czynnie. Bo w naszym stowarzyszeniu są osoby, które nie tylko potrafią cos pokazać, ale mogą też nauczyć czegoś innych. Liczymy, że wszystko szybko wróci do normalności i będziemy mogli działać pełną parą – dodaje.

Osoby oraz instytucje, które chciałyby nawiązać współpracę ze Stowarzyszeniem "Kreatywni w Kielcach" mogą kontaktować się z grupą za pośrednictwem Facebooka, You Tube i Instagrama. Tam można znaleźć wszystkie dane kontaktowe.

Posłuchaj rozmowy:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO