Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Przestrzeń miejska dla kobiet. Ruszyły warsztaty projektowania

czwartek, 26 sierpnia 2021 13:12 / Autor: Natalia Pindral
Przestrzeń miejska dla kobiet. Ruszyły warsztaty projektowania
Przestrzeń miejska dla kobiet. Ruszyły warsztaty projektowania
Natalia Pindral
Natalia Pindral

W Instytucie Dizajnu w Kielcach rozpoczęła się druga odsłona warsztatów badawczych Feministyczne projektowanie: Przestrzeń miejska. Ich celem jest wyrównanie komfortu korzystania z przestrzeni publicznej dla wszystkich użytkowników.

Wiele przedmiotów użytkowych oraz usług zostało zaprojektowanych w oparciu o ergonomię i potrzeby sprawnego mężczyzny, co powoduje wykluczenie sporej grupy potencjalnych użytkowników.

Oprócz poruszania tematu udogodnień dla kobiet w mieście, skupiono się także na ich bezpieczeństwie – co było również było hasłem przewodnim spotkania.

– Będziemy zaznaczać na mapie miejsca w Kielcach, gdzie kobiety czują się mniej lub bardziej bezpiecznie. Zastanowimy się, jak projektowanie i urbanistyka jest w stanie wpłynąć na to poczucie bezpieczeństwa – informuje Barbara Nawrocka z Miastopracowania.

Na zorganizowanych warsztatach skupiono się na wprowadzeniu zmian, które w procesie projektowym uwzględniają zarówno potrzeby kobiet, jak i osób zazwyczaj pomijanych, m.in. osób z niepełnosprawnościami, seniorów i dzieci.

Tekst: Natalia Rębosz, Natalia Pindral

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO