Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Rękodzieło, obrazy dla niewidomych, oszczędzanie energii. To i jeszcze więcej na Targach DOM, OGRÓD i TY

sobota, 23 kwietnia 2022 15:16 / Autor: Weronika Leszczyńska
Rękodzieło, obrazy dla niewidomych, oszczędzanie energii. To i jeszcze więcej na Targach DOM, OGRÓD i TY
Rękodzieło, obrazy dla niewidomych, oszczędzanie energii. To i jeszcze więcej na Targach DOM, OGRÓD i TY
Weronika Leszczyńska
Weronika Leszczyńska

Trwają targi "Dom, Ogród i Ty". W ich trakcie można obejrzeć dzieła sztuki, estetyczne i praktyczne rozwiązania do domu oraz dowiedzieć się o nowoczesnych rozwiązaniach w oszczędzaniu energii i ochronie środowiska. Potrwają one od 23 do 24 kwietnia, wstęp jest wolny.

Jednymi z dzieł sztuki są obrazy Jarosława Filipka. Jak tłumaczy architekt, projektant i absolwent Akademii Sztuk Pięknych, cykl obrazów „Dotknąć pejzażu” jest wykonany tak, aby można było poczuć fakturę dzieł. Prace są przygotowane między innymi dla osób niewidzących.

- Zaczęło się od tego, że podczas jednej z wystaw poproszono nas o zrobienie opisu obrazów. Później dowiedziałem się, że chodzi o pomoc dla osób niewidzących. Uświadomiłem sobie, że dla nich pojęcie "niebeskie niebo" lub "brązowa ziemia" jest abstrakcyjne – mówi.

-Współpracujemy między innymi z  Polskim Związkiem Niewidomych oraz różnymi fundacjami i szkołami. Okazuje się, że ludzie czują pewną barierę i strach przed sztuką, a dzieciaki cudownie się nią bawią, są bardziej otwarte niż dorośli. Spotykając się z dziećmi niewidzącymi pytamy je, w którym miejscu na obrazie czują spokój, a w którym agresję. Dzięki temu mogą wyrazić emocje. Również osoby nadwrażliwe oraz z pewnymi nieumiejętnościami mogą korzystać z tych prac w ramach terapii – dodaje Jarosław Filipek.                

Nie można było przejść obojętnie obok rękodzieła pani Aldony Gil z Bilczy, która prowadzi warsztaty z dekorowania przedmiotów o różnych fakturach.

- Swoją pasję odnalazłam bardzo późno. Po tym jak straciłam pracę, musiałam jakoś spożytkować czas. Zaczęłam malować koszulki, następnie skrzynki, obrazy, wazony. Syn namówił mnie, abym otworzyła działalność gospodarczą. Ludzie są zainteresowani i podoba im się to co robię –  mówi pani Aldona.

 Ofertę inwestowania w przyszłość prezentuje firma EkoEnergia. Jak tłumaczy Piotr Szczepanik, doradca handlowy, dzięki fotowoltaice i pompie ciepła możemy zaoszczędzić pieniądze oraz dbać o środowisko.

- Jest to idealne rozwiązanie, aby zaoszczędzić na wydatkach. Płacimy raz i nie musimy martwić się o podwyżki prądu i wzrosty kosztów ciepła. Dodatkowo jest to korzystne dla środowiska. Emisja dwutlenku węgla jest znacznie ograniczona, przez to inwestujemy w przyszłość i w nasze świeże powietrze, a co za tym idzie zdrowie –  zaznacza Piotr Szczepanik, doradca handlowy EkoEnergia.

To tylko część bogatej oferty tegorocznych targów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO