Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

"Rowerem po zdrowie". Z Kielc wyruszył Onko Tour

sobota, 06 sierpnia 2022 13:41 / Autor: Wojciech Dudkowski
"Rowerem po zdrowie". Z Kielc wyruszył Onko Tour
"Rowerem po zdrowie". Z Kielc wyruszył Onko Tour
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Z kieleckiego Rynku wystartowała VI edycja Onko Touru. Byli pacjenci onkologiczni jadą, by udowodnić, że raka można wyleczyć i powrócić do aktywnego życia. W miastach, w których się zatrzymują, zachęcają też do badań profilaktycznych.

Ubiegłoroczny rajd zakończył się w Kielcach, w tym roku rowerzyści startują z naszego miasta, by 13 sierpnia dotrzeć do Wrocławia. Po drodze odwiedzą Busko-Zdrój, Kraków, Katowice, Gliwice i Opole.

– Naszym celem jest zachęcenie mieszkańców do profilaktyki i pokazanie, że rak to diagnoza, a nie wyrok. Pokazanie radosnego życia byłych pacjentów onkologicznych. W momencie diagnozy pacjenci często są bezradni, myślą, że jest to już koniec. A rak może zrobić wiele dobrego w życiu, ale trzeba mieć tego świadomość i podejść do choroby zadaniowo – zająć się leczeniem oraz powrotem do zdrowia i aktywności – mówi Katarzyna Gulczyńska, prezes fundacji Pokonaj Raka, organizującej wydarzenie.

W rajdzie po raz czwarty udział bierze znany youtuber, Cyber Marian.

– Rok temu w Kielcach atmosfera była niesamowita, mam nadzieję, że w tym roku też tak będzie. Chcemy pokazać, że osoby takie, jak ja, które wygrały walkę z nowotworem, możemy wrócić do normalnego życia i jeździć na rowerach – powiedział nam przed startem.

Debiutantką Onko Touru jest kielczanka Paula Duda.

– Od kilku lat chciałam wziąć udział w tej wyprawie, ale niestety, stawały mi na drodze zobowiązania zawodowe. Uważam, że to fajna akcja ze szczytnym celem, chcemy zwrócić uwagę na to, żeby się badać. Sama mam za sobą doświadczenia onkologiczne, więc wiem, jak ważne jest to, żeby się badać – podkreśla.

Startowi Onko Touru towarzyszy Piknik Zdrowia na kieleckim Rynku. Można bezpłatnie wykonać badania cytologiczne, mammograficzne, zmierzyć ciśnienie czy skład masy ciała. Więcej o Pikniku można przeczytać tutaj.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO