Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Uczniowie szkoły muzycznej odnieśli sukces w konkursie w Paryżu

wtorek, 19 stycznia 2021 18:03 / Autor: Beata Kwieczko
Uczniowie szkoły muzycznej odnieśli sukces w konkursie w Paryżu
Uczniowie szkoły muzycznej odnieśli sukces w konkursie w Paryżu
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Gabriela Chrząszcz, oboistka z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, zajęła pierwsze miejsce w trzecim Międzynarodowym Konkursie Muzycznym "Nouvelles Etoiles" w Paryżu dla młodych muzyków w wieku od 3 do 16 lat. Laureatami zostali także oboistka Maja Górecka oraz skrzypkowie Franciszek Idzik i Kamil Mazur.

Konkurs "Nouvelles Etoiles" w Paryżu odbył się w formule online i brały w nim udział dzieci w wieku od 3 do 16 lat z całego świata, które konkurowały ze sobą w repertuarze jazzowym lub klasycznym. Najwięcej uczestników pochodziło z Europy i Azji, m.in. z Chin, Stanów Zjednoczonych i krajów skandynawskich. Rywalizacja była podzielona na kategorie wiekowe i sekcje instrumentalne.

Polskę reprezentowało czworo uczniów z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Pierwsze miejsce w kategorii instrumentów dętych zajęła Gabriela Chrząszcz z klasy oboju Emilii Ogonowskiej-Jaroń i otrzymała nagrodę specjalną "Bright Bows".

–  Gabrysia uczy się grać na oboju szósty rok i to jest jej kolejny sukces. Dzięki niemu będzie mogła zagrać koncert solowy we Francji lub w Rosji jak tylko umożliwi to sytuacja pandemiczna. Oprócz tego weźmie udział w lekcji mistrzowskiej prowadzonej przez wybitnego pedagoga z Francji lub Rosji – mówi Emilia Ogonowska-Jaroń i dodaje, że jej uczennica w tym roku szkolnym we wszystkich konkursach, w których brała udział zajmowała pierwsze miejsca.

Drugie miejsce zajęła Maja Górecka z klasy oboju Janusza Pietrzyka, która była jedną z najmłodszych osób w swojej kategorii wiekowej. – Maja uczy się czwarty rok i też ma sporo sukcesów na swoim koncie w wiodących konkursach obojowych – informuje Emilia Ogonowska-Jaroń.

W konkursie w Paryżu nagrodzeni zostali także dwaj skrzypkowie. Trzecie miejsce zdobył Franciszek Idzik, uczeń Agnieszki Mróz, a czwarte Kamil Mazur z klasy skrzypiec Marii Cywickiej.

– To bardzo ważne osiągnięcia dla uczniów, ale i dla naszej szkoły. Wszyscy cieszymy się z ich sukcesów – podkreśla nauczycielka.

Wyróżnieni uczniowie otrzymają certyfikowane dyplomy i nagrody ufundowane przez sponsorów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO