Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Uwaga! Ostatnie godziny na wykorzystanie bonu turystycznego

piątek, 31 marca 2023 07:39 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Uwaga! Ostatnie godziny na wykorzystanie bonu turystycznego
Fot. pixabay
Uwaga! Ostatnie godziny na wykorzystanie bonu turystycznego
Fot. pixabay
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

 Jeszcze około 14 tys. bonów turystycznych nie zostało wykorzystanych w województwie świętokrzyskim. A czasu na jego realizację jest już naprawdę niewiele, bo jedynie kilkanaście godzin.

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Aby skorzystać ze świadczenia w formie bonu, wystarczy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Trzeba też aktywować bon.

- Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję – informuje Paweł Szkalej, rzecznik kieleckiego oddziału ZUS.

Dodajmy, że bon można podzielić na części, nie trzeba wydawać go jednorazowo.

Można nim zapłacić między innymi za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Można nim też opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie.

- Pamiętajmy, płatność bonem można wykonać do 31 marca, ale sama usługa może być zrealizowana na przykład w majówkę lub wakacje. Tłumacząc obrazowo, jeśli dziecko ma wyjazd na zieloną szkołę w wakacje, a już można zarezerwować i opłacić wyjazd, to można zrobić to używając właśnie bonu – wyjaśnia Szkalej.

Według danych ZUS w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 27 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej – https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

Co do zasady bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

Osoby, które mają dziecko niepełnosprawne i chcą uzyskać dodatkowy bon – 500 zł, muszą na PUE ZUS złożyć w tym celu oświadczenie. Bon jest dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO