Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

W Kielcach powstanie oddział reumatologii? Radni złożą w tej sprawie petycję

czwartek, 02 grudnia 2021 14:34 / Autor: Weronika Kępa
W Kielcach powstanie oddział reumatologii? Radni złożą w tej sprawie petycję
W Kielcach powstanie oddział reumatologii? Radni złożą w tej sprawie petycję
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Jest w Końskich, Włoszczowie i Sandomierzu, ale w stolicy województwa świętokrzyskiego go brakuje. Mowa o oddziale reumatologii. O jego utworzenie będą zabiegać kieleccy radni, taką decyzję podjęto na dzisiejszej (2 grudnia) sesji RM.

– Ministerstwo Zdrowia opublikowało kolejne mapy potrzeb zdrowotnych dla województwa świętokrzyskiego. Na samym początku znalazły się m.in. choroby układu kostno-mięśniowego. W Polsce leczenie chorób reumatologicznych uznano za jeden z priorytetów zdrowotnych, wskazano potrzebę wczesnego diagnozowania, leczenia i poprawy dostępności do świadczeń. Mimo to w Kielcach do tej pory nie utworzono oddziału reumatologii – poinformowała podczas sesji radna Marianna Noworycka-Gniatkowska.

Dla osób zmagających się z tego typu schorzeniami w regionie zostało wyznaczonych w sumie pięćdziesiąt sześć łóżek – w Końskich, Włoszczowie i Sandomierzu.

– Obecny stan związany z poziomem dostępności do tego typu świadczeń jest niewystarczający. Pacjenci z zaostrzeniem dolegliwości reumatologicznych, zwłaszcza młodzi, często trafiają na oddział wewnętrzny dermatologiczny czy ortopedyczny, przez co nie są prawidłowo diagnozowani i w związku z tym - odpowiednio zabezpieczeni farmakologicznie, co powoduje dalszy rozwój choroby, narażając ich na coraz większe cierpienie i dyskomfort psychiczny – dodała.

Petycja zostanie zaadresowana do ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego i prezesa NFZ, Filipa Nowaka.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO