Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

W Kielcach uczczono ofiary katastrofy pod Smoleńskiem

sobota, 10 kwietnia 2021 10:46 / Autor: Wojciech Dudkowski
W Kielcach uczczono ofiary katastrofy pod Smoleńskiem
W Kielcach uczczono ofiary katastrofy pod Smoleńskiem
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Składaniem kwiatów oraz zniczy przy pomnikach i tablicach upamiętniających ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem oraz mszą świętą uczczono 11 rocznicę tej tragedii. Z powodu panującej epidemii, obchody odbyły się w skromniejszej formie. Wzięli w nich udział m. in. świętokrzyscy parlamentarzyści, delegacja lokalnych działaczy Prawa i Sprawiedliwości, władze samorządowe i przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.

Rano przy ulicy Warszawskiej złożono wieńce przed pomnikiem śp. Przemysława Gosiewskiego, posła ziemi świętokrzyskiej. O 8:41 uczestnicy uroczystości położyli kwiaty przed kielecką katedrą, pod tablicami upamiętniającymi katastrofę pod Smoleńskiem oraz Przemysława Gosiewskiego. Następnie odprawiona została msza święta w intencji ofiar katastrofy, po której uczestnicy udali się pod pomnik na kieleckiej Grabinie.

– Powinniśmy pamiętać, że to były dni, które jednoczyły Polaków. Byliśmy zjednoczeni w bólu. To była wielka żałoba narodowa, ale potrafiliśmy wspólnie wyrażać ból i modlitwę bez względu na to, kto z jakiej strony Ojczyzny do Katynia leciał. Byli tam przecież zarówno przedstawiciele lewicy, jak i prawicy, środowisk społecznych, kombatanckich, przedstawiciele dowództwa armii. To wszystko było dla nas niesamowicie traumatycznym wydarzeniem. Tamtej soboty przed południem nikt nie wierzył, że polski samolot mógł się rozbić i że zginęli wszyscy, którzy byli na jego pokładzie – mówi Radiu eM Kielce senator Krzysztof Słoń.

– Musimy pamiętać o tamtym czasie i tamtych ludziach, o ich świadectwie. Stała się wtedy rzecz straszna. Do prawdy katyńskiej, która bolała, dołączyła się prawda smoleńska, która jeszcze bardziej boli. Przekazujmy pamięć o tych ludziach, o tym co zrobili za życia i jakim symbolem stali się po śmierci – apeluje wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęła 96-osoba delegacja, na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim, udająca się na obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO