Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Weekend na rynku. Kielczanie zostawili mnóstwo śmieci

poniedziałek, 24 maja 2021 12:49 / Autor: Weronika Kępa
Weekend na rynku. Kielczanie zostawili mnóstwo śmieci
Fot. Marcin Stępniewski
Weekend na rynku. Kielczanie zostawili mnóstwo śmieci
Fot. Marcin Stępniewski
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Po otwarciu lokali gastronomicznych kielecki rynek znów zaczął tętnić życiem. W piątkowe wieczory w centrum próżno szukać wolnego stolika. Powrót do normalności cieszy chyba wszystkich, szkoda tylko, że mieszkańcy wciąż zapominają, że po imprezie należy posprzątać.

Otwarte od tygodnia restauracje i puby przyciągają mnóstwo spragnionych spotkań towarzyskich kielczan. Niestety, na dobrej zabawie cierpi miasto.

- Po piątkowej imprezie na rynku został straszny bród, porozbijane szkło, puste butelki – mówi radny Marcin Stępniewski. - W mojej ocenie ten problem wynika z kilku rzeczy. Po pierwsze w mieście nie ma wystarczającej liczby koszy na śmieci. Zamierzam poruszyć ten problem i wnioskować o jej zwiększenie – dodaje.

Według radnego w centrum brakuje również regularnych patroli Straży Miejskiej. - Ich częstotliwość powinna zostać zwiększona. Już sama obecność mundurowych, bez wystawiania jakichkolwiek mandatów, spowoduje, że kielczanie zmobilizują się do umieszczania śmieci w koszach. Rynek jest wizytówką naszego miasta i nie może być tak, że po każdym piątku strach na niego przyjść z dziećmi. To jest po prostu niebezpieczne. Szkła porozrzucane po całym rynku stwarzają zagrożenie – zaznacza Stępniewski.

Uprzątnięcie pozostawionych na rynku śmieci leży po stronie Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych, które przyznaje, że centrum już nie pierwszy raz wyglądało w ten sposób. - W miniony weekend imprezowicze zostawili naprawdę dużo odpadów na rynku, to była wręcz zatrważająca ilość natomiast niestety, jesteśmy do takiego widoku przyzwyczajeni – mówi Marcin Batóg, rzecznik prasowy RPZiUK.

- Oczywiście, nasi pracownicy traktują centrum ze szczególną uwagą i codziennie przed godziną ósmą te miejsca są posprzątane, ale jest to syzyfowa praca. Bez pomocy mieszkańców nie uda nam się utrzymać rynku w odpowiednim stanie. Dlatego po raz kolejny gorąco i serdecznie apelujemy o niepozostawianie po sobie odpadów i wyrzucanie ich do koszy na śmieci, a jeżeli są one pełne to o przeniesienie odpadów do innego kosza. Skoro mieszkańcy dali radę przynieść ciężką, wypełnioną płynem butelkę, to są w stanie również przenieść o wiele lżejszą butelkę do kosza na śmieci – stwierdza Batóg.

- Najważniejsza jest rozwaga i odpowiedzialność po stronie mieszkańców Kielc, to oni żyją w mieście i korzystają z rynku. Powinni więc pozostawiać po sobie porządek. Jeśli ktoś pomimo zwiększonej liczby koszy i dodatkowych patroli nie będzie potrafił się do tego dostosować to powinien ponosić surowe konsekwencje. Nie może być tak, że pozostawia się po sobie aż tak duży bałagan – dodaje Stępniewski.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO