Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Wykłady profesora Zoltána Kövecsesa na UJK

wtorek, 26 stycznia 2021 09:49 / Autor: Adrianna Linertowicz
Wykłady profesora Zoltána Kövecsesa na UJK
Fot. UJK
Wykłady profesora Zoltána Kövecsesa na UJK
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK zaprasza na wykłady profesora Zoltána Kövecsesa z Uniwersytetu Loranda Eotvosa w Budapeszcie. Odbędzie się on 27 stycznia, w środę.

W swoich badaniach profesor Kövecses podejmuje zagadnienie związków między językiem, umysłem, a kulturą. Stara się pokazać, jak bardzo nasz sposób myślenia jest uzależniony od człowieka jako podmiotu poznania, a także od doświadczeń i sposobu postrzegania świata.

- Kövecses, analizując język, opisuje system poznawczy człowieka. Widzi dwustronne relacje między poznaniem kształtującym użycie języka i językiem, który wywiera wpływ na myślenie. Posługując się językiem, zawsze stosujemy metafory, a to pokazuje, że każdy z nas jest poetą – mówi dr hab. Marzena Marczewska z Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK.

Profesor Zoltán Kövecses aktywnie uczestniczy w życiu naukowym polskich środowisk kognitywistycznych. Współpracuje także z naszym środowiskiem językoznawczym. Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego otrzymał w 2017 roku.

W środowym cyklu wykładów można uczestniczyć za pośrednictwem platformy Zoom. Link będzie aktywny od godziny 9:50.

Link do wykładu: 27 stycznia: https://zoom.us/j/94038063906?pwd=ZE1xSGplUlppTitRb0lYVHRtVVNndz09

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO