Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Wystawa o deportacji Polaków na Syberię w OMPiO

czwartek, 10 lutego 2022 15:08 / Autor: Michał Łosiak
Wystawa o deportacji Polaków na Syberię w OMPiO
Wystawa o deportacji Polaków na Syberię w OMPiO
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Syberia – to tytuł wystawy, którą możemy oglądać w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Opowiada o tragicznym losie deportowanych w trakcie wojny Polaków. Autorem prac jest Otton Grynkiewicz.

Obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeum Historii Kielc. Ich twórca osobiście doświadczył piekła sowieckiego terroru.

– Był zesłany wraz ze swoją rodziną w 1941 roku do Kraju Narymskiego na Syberii i tam przez pięć lat przebywał w bardzo ciężkich warunkach. Miał wówczas jedenaście lat, ale był traktowany jak dorosły. Pracował przy wyrębie lasu – mówi Ewa Działowska z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

– Obrazy wyrażają uczucia autora i są niezwykle przejmujące. Zesłańcom towarzyszył głód, strach i choroby. To wszystko możemy zobaczyć. Widzimy ludzi idących w zadymce śnieżnej, są słabo ubrani i głodni. Mamy też ciekawą interpretację Ostatniej Wieczerzy. Zesłańcy są ukazani jako apostołowie, zaś Judaszem jest strażnik obozu – tłumaczy Ewa Działowska.

Wystawę można zobaczyć w OMPiO od wtorku do niedzieli w godzinach od 9 do 17.

Data wernisażu ekspozycji, czyli 10 lutego nie jest przypadku. Tego dnia obchodzimy 82. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO