Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Znamy laureatów Dyktanda Niepodległościowego

wtorek, 16 listopada 2021 13:50 / Autor: Michał Łosiak
Znamy laureatów Dyktanda Niepodległościowego
Znamy laureatów Dyktanda Niepodległościowego
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Bartosz Stępień, Zuzanna Witkowicz, Krzysztof Duś – to zwycięzcy wojewódzkiego Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. To dziewiąta edycja konkursu, a zarazem trzecia, która odbywa się w województwie świętokrzyskim.

Finał w naszym regionie miał miejsce w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w Kielcach. Tematem przewodnim były w tym roku Powstania Śląskie. Do konkursu zgłosiło się 4500 uczniów.

– Masowość udziału bardzo nas zaskoczyła. Cieszymy się z olbrzymiego zainteresowania. Muszę przyznać, że poziom był niezwykle wysoki – tłumaczy Anna Karp, polonistka z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach, która brała udział w sprawdzaniu prac konkursowych.

Do finału przeszło około 200 osób. Z tej grupy wybrano dziewięciu laureatów z klas 4-6 i dziewięciu z klasy 7-8 szkoły podstawowej. W najstarszej grupie wiekowej, czyli szkół ponadpodstawowych komisja konkursowa wyłoniła 19 laureatów. W tych trzech grupach wiekowych zwycięzcami okazali się kolejno: Bartosz Stępień, Zuzanna Witkowicz, Krzysztof Duś.

Jak mówi Julia Sołtysik, która zajęła czwarte miejsce napisanie dyktanda było bardzo wymagające.

– Tekst był niezwykle interesujący. Trzeba było jednak bardzo uważać na pisownię poszczególnych wyrazów. Nie spodziewałam się takiego wyniku, bo poziom był wysoki – przyznaje.

– Było to trudne, ale starałem się przygotować i jestem zadowolony z wyniku. Interesuję się historią i podoba mi się taka formuła konkursu – dodaje Piotr Wawrzos, który zajął trzecie miejsce w najmłodszej grupie wiekowej.

Z kolei Julia Makowska uplasowała się na piątym miejscu w kategorii szkół ponadpodstawowych. – Porównując do poprzednich lat w tym roku dyktando było przystępne. Biorę w nim udział po raz trzeci i nie ukrywam, że jestem zaskoczona – mówi Radiu eM Kielce.

Pomysłodawcą konkursu jest krakowska Fundacja „Zawsze warto”, a jej organizatorem w województwie świetokrzyskim Katolickie Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w Kielcach i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka.

– Kiedy zbliżało się stulecie polskiej niepodległości wymyśliliśmy taką formułę konkursu. Zaczęło się w województwie małopolskim. Później zgłaszały się kolejne regiony i szkoły, no i dzięki temu akcja się rozwinęła – wyjaśnia   Marek Wasiak, prezes fundacji.

Uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO