Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

„Zrób więcej przestrzeni dla miejskiej zieleni”. Akcja sprzątania terenów przyrodniczych w Kielcach

sobota, 24 kwietnia 2021 14:19 / Autor: Adrianna Linertowicz
„Zrób więcej przestrzeni dla miejskiej zieleni”. Akcja sprzątania terenów przyrodniczych w Kielcach
Fot. Konrad Wojtasik
„Zrób więcej przestrzeni dla miejskiej zieleni”. Akcja sprzątania terenów przyrodniczych w Kielcach
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, który obchodziliśmy wczoraj (piątek, 22 kwietnia), a także dla uhonorowania przyjęcia Geoparku Świętokrzyskiego do Światowej Sieci Geoparków UNESCO, wystartowała akcja „Ogarnij się. Zrób więcej przestrzeni dla miejskiej zieleni”, która jest połączona z konkursem „EKO-SELFIE”.

– Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętny Polak wytwarza rocznie ponad trzysta kilogramów śmieci. Dane te jednak dotyczą jedynie oficjalnych wysypisk. W naszym regionie co roku likwidowanych jest kilkaset dzikich wysypisk śmieci, które znajdują się czasami również na terenach przyrodniczo cennych – mówi Michał Poros, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin „Geopark Świętokrzyski”.

Geopark Świętokrzyski, w ramach współpracy z Miastem Kielce, ENERIS S.A. oraz Rejonowym Przedsiębiorstwem Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach, proponuje kielczanom akcję sprzątania terenów o dużym znaczeniu przyrodniczym. Każdy zainteresowany może się w nią włączyć.

– Międzynarodowy Dzień Ziemi to doskonała okazja, aby zatroszczyć się o nasze otoczenie i naszą przyrodę. Podejmijmy wyzwanie! – zachęca Agata Wojda, z-ca prezydenta Kielc.

Specjalne kontenery na odpady zmieszane stanęły przy kieleckich rezerwatach:

- Wietrznia – od strony ulicy Daleszyckiej, przy Centrum Geoedukacji,

- Kadzielnia – od strony ulicy Krakowskiej,

- Ślichowice – od strony ulicy Kazimierza Wielkiego.

Zostaną tam do 30 kwietnia.

Każdy, kto wybierze się na spacer i zbierze śmieci, powinien uwiecznić swoją pracę na fotografii i przesłać ją na adres: konkurs@geonatura-kielce.pl.

– Na autorów najlepszych czekają atrakcyjne nagrody, między innymi ufundowany przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych rower górski oraz gadżety z firmy ENERIS. Serdecznie zapraszamy – mówi Wojciech Ziach, członek zarządu RPZiUK w Kielcach.

Organizatorzy wydarzenia wybiorą 20 zdjęć, które zostaną opublikowane na profilu facebookowym. Następnie mieszkańcy zadecydują, kto otrzyma tytuł Najbardziej Ogarniętego Ziemianina i wygra nowy rower (decyduje liczba lajków pod zdjęciem). Regulamin i szczegóły dotyczące konkursu znajdziecie tutaj.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO