Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Pomóżmy Hospicjum Św. Brata Alberta w Busku-Zdroju

piątek, 11 września 2020 15:28 / Autor: Beata Kwieczko
Pomóżmy Hospicjum Św. Brata Alberta w Busku-Zdroju
Pomóżmy Hospicjum Św. Brata Alberta w Busku-Zdroju
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Fundacja Gospodarcza św. Brata Alberta w Kielcach przygotowuje się do otwarcia Hospicjum Stacjonarnego w Busku Zdroju. Pomoc znajdzie tam 96 pacjentów, ale żeby wszystko udało się zrealizować, potrzebna jest pomoc finansowa.

Otwarcie nowej placówki zbiegło się w czasie z ogłoszeniem świętego Brata Alberta Chmielowskiego patronem pracowników pomocy społecznej. Prośbę z Polski przyjęła Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

– Cieszymy się, że jest pozytywna decyzja Kongregacji i tym samym św. Brat Albert stał się za aprobatą Kościoła patronem wszystkich pracowników pomocy społecznej w Polsce – powiedział bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Komisji Episkopatu Polski.

NOWOCZESNY BUDYNEK

Święty Brat Albert patronuje także Fundacji Gospodarczej z Kielc, która tak, jak on służy ubogim i potrzebującym. Dzięki Fundacji W Busku-Zdroju powstaje Hospicjum Stacjonarne, które jest szansą dla chorych z terenu Buska, Pińczowa, Jędrzejowa i Kazimierzy Wielkiej. Zostanie ono oddane do użytku już w październiku.

Budowa hospicjum w Busku-Zdroju rozpoczęła się w 2003 roku z inicjatywy ks. Mariusza Kozy, który dostrzegł problem ludzi nieuleczalnie chorych z tego terenu. Realizacją inwestycji zajęła się Fundacja Gospodarcza. Teraz budynek jest już właściwie gotowy.

– Jest to piękny, nowoczesny obiekt o powierzchni prawie trzy tysiące metrów kwadratowych. Bedzie miał 96 łóżek, w tym jedna trzecia hospicyjnych, a pozostałe Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego – informuje Marian Jaworski, prezes Fundacji Gospodarczej im. św. Brata Alberta w Kielcach.

NA POCZĄTEK POŁOWA ŁÓŻEK

W Busku-Zdroju od trzech lat działa już Hospicjum Stacjonarne, ale znajduje się ono w budynku Szpitala Powiatowego i jest w nim tylko 27 łóżek. W ciągu trzech lat jego istnienia trafiło tam 250 pacjentów. Oprócz tego Fundacja prowadzi także hospicja domowe na terenie powiatów kazimierskiego, pińczowskiego i buskiego, w których objęła opieką 250 osób.

– Hospicjum, które prowadzimy w szpitalu przynosi nam deficyt w wysokości 15 tysięcy złotych miesięcznie, co przez trzy lata dało nam kwotę ponad 500 tysięcy złotych. Przez to nie jesteśmy w stanie uruchomić od razu 96 łóżek, bo nas na to nie stać. Staramy się, żeby na początek wyposażyć około 40 łóżek, żeby przenieść po 2 października chorych z hospicjum tymczasowego – tłumaczy Marian Jaworski i dodaje, że nowe hospicjum przyjmie pacjentów z powiatów buskiego, pińczowskiego, jędrzejowskiego i kazimierskiego.

Budynek zostanie poświęcony 2 października przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. Pozostałe łóżka będą uruchamiane systematycznie, a to, kiedy będą gotowe wszystkie zależy od funduszy, którymi będzie dysponować Fundacja.

– Prosimy o wsparcie finansowe tej szczytnej idei. Każda ofiara jest cenna i ważna, bo pozwoli nam otoczyć należytą troską w najtrudniejszym okresie życia osoby przebywające w Hospicjum – apeluje prezes Jaworski.

***

Każdy, kto chciałby pomóc może wpłacać pieniądze na konto Fundacji nr 16 2030 0045 1110 0000 0027 0350. W tytule należy wpisać: Na Hospicjum Stacjonarne w Busku-Zdroju.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO