Reklama Patronat Koncert życzeń Kontakt
Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 FM | Włoszczowa 94,4 FM
Tryb Ciemny
eM Radio
WŁĄCZ RADIO
OTWÓRZ NA TELEFONIE
Kod QR
Otwarto halę sportową przy I Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie
autor
Piotr Szczepanik
2026.06.22 20:36

W poniedziałek, 22 czerwca, uroczyście otwarto nowoczesny kompleks sportowo-kulturalny wybudowany przy I Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie.

W wydarzeniu uczestniczyli m. in. posłowie na Sejm RP – Bartłomiej Dorywalski, Anna Krupka oraz Krzysztof Lipiec, starosta włoszczowski – Dariusz Czechowski, a także dyrektorzy placówek samorządowych.

Uroczystość została uświetniona licznymi występami muzycznymi, tanecznymi oraz sportowymi. Zaszczytu przecięcia wstęgi dostąpili starosta włoszczowski oraz przewodniczący trzech szkół ponadpodstawowych z Włoszczowy. Następnie obiekt został poświęcony przez ks. dr. Marcina Rokitę – proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie.

Prace projektowe nad budową kompleksu rozpoczęły się wiosną 2020 roku, a sama budowa hali ruszyła w listopadzie 2022 roku. Koszt inwestycji wyniósł 32,5 miliona złotych, a znaczna część środków, bo aż 29,4 miliona złotych, pochodziła z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych “Polski Ład”.

W jej ramach oprócz nowoczesnej hali sportowej wraz z trybuną powstały siłownia, sala do fitnessu, aula przeznaczona do organizacji wydarzeń kulturalnych oraz niezbędne zaplecze techniczno-sanitarne.

Pochodzący z Włoszczowy poseł Bartłomiej Dorywalski nie ukrywał ogromnego zadowolenia z możliwości uczestniczenia w otwarciu obiektu, do którego powstania się mocno przyczynił:

- Muszę szczerze powiedzieć, że jestem dumny z tej hali jak z własnego dziecka. Pracowaliśmy nad tym projektem przez dziesięć lat. Początki nie były łatwe, bo nie udało nam się pozyskać środków na budowę zwykłej sali gimnastycznej dla I LO, a ono wymagało sporego wsparcia. Jeśli chodzi o obszar wychowania fizycznego różnice względem innych szkół były widoczne gołym okiem. Jednakże nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Dzięki “Polskiemu Ładowi”, a także chęciom zarządu powiatu włoszczowskiego, dyrektor liceum im. gen. Sikorskiego oraz młodzieży możemy się cieszyć takim wspaniałym obiektem.

Starosta włoszczowski – Dariusz Czechowski – powiedział, że mieszkańcy regionu czekali z utęsknieniem na taki kompleks:

- Ta hala była wymarzona przez uczniów, nauczycieli, mieszkańców, a także przeze mnie. Powiem szczerze, że postawiłem sobie za punkt honoru wybudowanie tego obiektu. Chciałbym podziękować Panu posłowi Krzysztofowi Lipcowi, ponieważ pomógł nam w zdobyciu pierwszej transzy środków. Później w tę inicjatywę włączył się poseł Bartłomiej Dorywalski i jestem im bardzo wdzięczny, bo dzięki nim ten kompleks mógł powstać.

Podkreślił także, że obok hali powstaną dwa boiska wielofunkcyjne wraz z plenerową siłownią:

- Do zagospodarowania pozostał nam pusty teren przed wejściem do hali. Planujemy budowę dwóch boisk wielofunkcyjnych o wymiarach 62 na 30 metrów oraz 40 na 20 metrów. Powstanie także rekreacyjny plac wraz z plenerową siłownią. Zbudujemy także bieżnię oraz skocznię do skoku w dal.

Była wiceminister sportu i turystyki – Anna Krupka – była onieśmielona rozmachem projektu:

- Obiekt robi ogromne wrażenie. Jest to jedna z najnowocześniejszych hal w naszym regionie. Wybudowanie tego kompleksu nie byłoby możliwe, gdyby nie środki z Programu Inwestycji Strategicznych “Polski Ład”. Chciałabym także podkreślić, że za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości przeznaczyliśmy blisko 400 milionów złotych na dofinansowanie różnych inwestycji w infrastrukturę sportową w województwie świętokrzyskim.

Dyrektorka I LO im. gen. Władysława Sikorskiego – Bożena Kaczor – zaznaczyła, że ta inwestycja jest dużym krokiem w przód dla kierowanej przez nią placówki:

- Nie mogliśmy dostać lepszego prezentu na obchodzone w tym roku 80-lecie szkoły. Mieliśmy bardzo złą bazę sportową – składała się ona jedynie z małej i niskiej sali gimnastycznej. Nie mogliśmy uprawiać wielu sportów. Taka zmiana, możliwość użytkowania wielofunkcyjnej hali wraz z aulą wywołuje u nas ogromne szczęście. Jestem niesamowicie dumna z wyglądu tego obiektu oraz warunków pracy, jakie on zapewni. Myślę, że najbardziej cieszą się uczniowie. Nie mogliśmy się doczekać – piękna sprawa!

Przewodniczący I LO w Włoszczowie oraz Młodzieżowej Rady Powiatu Włoszczowskiego – Paweł Kaczmarek – mówił o zachwycie, jaki towarzyszy uczniom w związku z możliwościami, jakie oferuje nowy kompleks:

- Przede wszystkim jesteśmy zachwyceni tą halą. To nie jest tylko wielka inwestycja, ale to są także wielkie możliwości wynikające z mnogości sposobów wykorzystywania tego obiektu. Na pierwszy plan wysuwa się nasz rozwój, dlatego jeszcze raz powtórzę, że jesteśmy zachwyceni tym, że będziemy mogli tutaj przebywać.

Zaznaczył także, że budynek powstał ponad podziałami z uwzględnieniem potrzeb młodzieży:

- Jest to kompleks, który powstał jako wspólna inicjatywa – ponad podziałami. Jako przedstawiciel młodzieży nie napotkałem na żadną barierę ze strony starostwa, które dysponowało otwartymi umysłami. Wszyscy przyjęli nasze propozycje bardzo chętnie i życzliwie. Ta hala jest owocem wspólnej pracy, dzięki czemu łączy różne pokolenia, pokazując, że można bezinteresownie robić wielkie rzeczy.

GALERIA

NAJNOWSZE

OSTATNIA AKTUALIZACJA

95
5,98
98
6,63
ON
6,37
LPG
3,44
ORLEN
Jaworznia 208C, Jaworznia

CENY PALIW

SPRAWDŹ CENY AKTUALIZUJ

CZYTAJ DALEJ