Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Będą badać seniorów. Skorzysta ponad dwieście osób

piątek, 30 sierpnia 2019 09:42 / Autor: Beata Kwieczko
Będą badać seniorów. Skorzysta ponad dwieście osób
Będą badać seniorów. Skorzysta ponad dwieście osób
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Ponad dwustu seniorów z województwa świętokrzyskiego zostanie przebadanych w ramach ogólnopolskiego projektu PolSenior2, który realizuje Gdański Uniwersytet Medyczny. Badanie pokaże jak wygląda starość oraz jaka jest sprawność fizyczna i umysłowa, sposób odżywiania się, aktywność społeczna i wydolność ekonomiczna tej grupy społecznej.

Badanie PolSenior2 ma na celu ocenić stan zdrowia osób starszych i jest realizowane na terenie całej Polski. W województwie świętokrzyskim mieszka obecnie około 331 tysięcy seniorów, a zbadane zostanią 202 osoby w wieku od 60 lat z terenu gmin Busko-Zdrój, Wiślica, Kazimierza Wielka, Ostrowiec Świętokrzyski i Kielce.

- To są osoby, które zostały wskazane i wylosowane przez Ministerstwo Cyfryzacji z bazy PESEL, dlatego nie ma możliwości, żeby ktoś sam się zgłosił do projektu. Pielęgniarki same zgłoszą się do tych osób i poproszą o zgodę na udział w projekcie - mówi dr Łukasz Wierucki, zastępca kierownika projektu PolSenior2 z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Udział w badaniu jest bezpieczny, ponieważ o ankieterach wie Komenda Wojewódzka Policji. Pielęgniarki, które będą kontaktować się z seniorami, mają identyfikatory, a ich tożsamość może potwierdzić biuro badania  dostępne pod numerem telefonu 58 349 19 78.

Jak wygląda udział w badaniu? - Przeszkolone pielęgniarki same przyjdą do domu osoby wylosowanej. W ramach projektu odbędą się trzy wizyty. Pierwsza zajmie około dwóch godzin i będzie to ankieta medyczna. Druga, półgodzinna, zostanie poświęcona na pobranie krwi i moczu do badań. W laboratorium wykonanych zostanie około 30 różnych parametrów, w tym profil nerkowy, wątrobowy i inne.

Trzecia wizyta potrwa około dwóch godzin i będzie obejmować pomiary parametrów, m.in. ciśnienia tętniczego, wagi oraz ankietę społeczną. Poza kwestiami medycznymi u osób starszych niezwykle istotne są kwestie społeczne, np. to czy dana osoba w momencie choroby ma kogoś, kto będzie w stanie jej zapewnić opiekę - tłumaczy dr Wierucki.

Dr hab. Dorota Kozieł, prodziekan wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach podkreśla, że badanie przyniesie wszystkim wiele korzyści:

- PolSenior to badanie stanu zdrowia, ale bardzo wszechstronne, bo też w aspekcie społeczno-ekonomicznym. Starzejemy się, a województwo świętokrzyskie jest jednym z wiodących pod względem liczby osób starszych, wobec tego należy zbadać tę sytuację po to, żeby kreować politykę społeczną tak, żeby ludziom starszym żyło się jak najlepiej i żeby było więcej specjalistów, którzy świadczą usługi tej grupie społecznej. Każda osoba, która wykona badanie, otrzyma poradę lekarską, pielęgniarską i te wyniki będzie mogła wykorzystać w dalszym badaniu siebie - informuje dr Dorota Kozieł.

Badanie mieszkańców województw świętokrzyskiego potrwa około miesiąca. Poprzednie zostało przeprowadzone dziesięć lat temu.

Badaniem w całej Polsce zostanie objętych sześć tysięcy osób i zakończy się ono jeszcze w tym roku. Na przyszły została zaplanowana analiza danych i przeprowadzenie konferencji podsumowujących projekt. Na zakończenie powstanie duża monografia z wynikami, a także inne publikacje w czasopismach medycznych.

Projekt PolSenior2 realizuje zespół prof. Tomasza Zdrojewskiego z Zakładu Prewencji i Dydaktyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z ekspertami z innych uczelni i instytutów oraz z konsultantem krajowym do spraw geriatrii. Badanie jest finansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia.

seniorzy

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO