Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Budowa stu obwodnic. Stan realizacji w województwie świętokrzyskim

poniedziałek, 19 kwietnia 2021 13:31 / Autor: Michał Łosiak
Budowa stu obwodnic. Stan realizacji w województwie świętokrzyskim
Budowa stu obwodnic. Stan realizacji w województwie świętokrzyskim
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Wąchock, Starachowice, Chmielnik i Osiek – obwodnice tych czterech miast są realizowane w ramach rządowego programu budowy stu obwodnic. Sprawdziliśmy, jak wygląda stan prac.

Rządowy program będzie realizowany przez dziesięć lat – do 2030 roku. Wśród stu inwestycji, znalazły się cztery z województwa świętokrzyskiego. Najbardziej zaawansowanym przedsięwzięciem jest obwodnica Wąchocka. W grudniu ubiegłego roku została podpisana umowa z wykonawcą na realizację inwestycji w trybie projektuj i buduj. Kontrakt na projekt i budowę obwodnicy Wąchocka w ciągu DK42, o wartości blisko 283,7 miliona złotych, zrealizuje w ciągu 43 miesięcy firma Strabag.

– W tym roku wykonawca prowadzić będzie prace związane z optymalizacją istniejącej dokumentacji projektowej, planuje także wycinkę pozostałych krzewów, rozpoznanie saperskie, inwentaryzację i przygotowanie terenu – mówi Małgorzata Pawelec-Buras z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Obwodnica będzie miała około 12 kilometrów długości.

Z kolei dla obwodnic Osieka i Chmielnika opracowywana jest dokumentacja projektowa.

– Od ubiegłego roku wyłonieni w przetargach wykonawcy opracowują materiały do uzyskania decyzji środowiskowych dla tych inwestycji. Wówczas poznamy dokładny przebieg dróg – dodaje Małgorzata Pawelec-Buras.

W ciągu drogi krajowej 42 ma zaś powstać obwodnica Starachowic. Obecnie trwa procedura przetargowa związana z wyłonieniem wykonawcy dokumentacji projektowej. Będzie ona miała około 14 kilometrów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO