Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Co to jest sugerowane przejście dla pieszych?

piątek, 23 września 2022 14:37 / Autor: Aleksandra Rękas
Co to jest sugerowane przejście dla pieszych?
Co to jest sugerowane przejście dla pieszych?
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Od 21 września w przepisach ruchu drogowego pojawiło się pojęcie sugerowanego przejścia dla pieszych. - To miejsce, w którym pieszy może przejść przez jezdnię, nawet gdy nie ma pasów. Ale nie ma tam pierwszeństwa przez pojazdami – wyjaśniają policjanci z drogówki.

Przepis dopiero wszedł w życie, więc – jak zapowiadają policjanci – infrastruktura drogowa z czasem będzie do niego dostosowywana.  Bo to właśnie ona ma wskazywać pieszym, że w danym miejscu mogą przejść przez jezdnię.

- Jeżeli idziemy chodnikiem i dochodzimy do skrzyżowania, na którym nie ma pasów ani sygnalizacji świetlnej, to sygnałem o sugerowanym przejściu dla pieszych może być obniżony krawężnik. W takim wypadku, przechodząc przez jezdnię, musimy ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom – wyjaśnia komisarz Mariusz Bednarski ze świętokrzyskiej drogówki.

Na sugerowanym przejściu dla pieszych na próżno więc szukać pionowych znaków drogowych, czy „zebry”. Podobnie rzecz ma się w przypadku ścieżek dla rowerów. Piesi muszą pamiętać, że przechodząc przez nie, zawsze muszą ustąpić pierwszeństwa użytkownikom jednośladów.

- Przepisy zabraniają pieszym poruszania się po drogach rowerowych. Możliwe jest jedyne przechodzenie przez nią w poprzek – uzupełnia policjant.

Sugerowane przejścia dla pieszych dotyczą również torowisk.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO