Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Dinozaury górą! Bałtów najchętniej odwiedzanym miejscem w Świętokrzyskiem

poniedziałek, 30 września 2019 13:53 / Autor: Aleksandra Rękas
Dinozaury górą! Bałtów najchętniej odwiedzanym miejscem w Świętokrzyskiem
Dinozaury górą! Bałtów najchętniej odwiedzanym miejscem w Świętokrzyskiem
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Według Regionalnej Organizacji Turystycznej rośnie liczba turystów odwiedzających nasze województwo. Najchętniej przyjeżdżają do Bałtowa.

Jak wyjaśnia Magdalena Opałka, kierownik Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej, obecny sezon był wyjątkowo udany dla tego miejsca. – Od kwietnia do sierpnia odwiedziło je 280 tysięcy osób. W ubiegłym roku około 239 tysięcy. Sporym zainteresowaniem cieszy się także Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”. Szóstego lipca muzeum zostało włączone na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co wpłynęło na zainteresowanie obiektem. W ubiegłym roku odwiedziło je ponad 26 tysięcy gości, w bieżącym – 36 848. Widać więc zdecydowany wzrost – podkreśla Opałka.

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się również regionalne uzdrowiska. – Baseny mineralne w Solcu Zdroju w ubiegłym roku odwiedziło  115 339 osób, w 2019 – pięciuset kuracjuszy więcej. Popularność zyskuje także Samorządowe Centrum Kultury w Busku Zdroju. 64 785 osób przyjechało na organizowane przez nich imprezy w ubiegłym roku, w obecnym - 65 540. Warto wspomnieć o Parku Etnograficznym w Tokarni. Od kwietnia do sierpnia tego roku zwiedziło go niemal 80 tysięcy gości.

- Nie możemy zapomnieć o zamku w Chęcinach, który wciąż przyciąga rzesze turystów. W 2019 przyjechało tam prawie 167 tysięcy osób, w 2018 -  niemal 162 tysiące. Do zyskujących na znaczeniu kieleckich atrakcji należy Ogród Botaniczny – w 2018 przyciągnął prawie osiem tysięcy osób, w tym roku to już 24 700. Łatwo zauważyć więc rosnącą popularność. Stałą liczbę turystów wciąż ma Jaskinia Raj – w miesiącach sezonu turystycznego odwiedza ją około siedmiu tysięcy osób i  jest to związane z tym, że ten obiekt po prostu nie może przyjąć więcej gości – wyjaśnia Magdalena Opałka.

Wśród najbardziej popularnych miejsc, trzeba wymienić również Świętokrzyski Park Narodowy oraz Wzgórze Zamkowe – Ośrodek Myśli Patriotycznej i Instytut Dizajnu. Do nowych atrakcji należy ścieżka edukacyjna „Śladami kolejki wąskotorowej” między św. Katarzyną i Nową Słupią, Browar Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim czy Sienkiewiczówka w Oblęgorku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO