Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Cytomammobus ŚCO wyrusza w wiosenną trasę

poniedziałek, 01 marca 2021 16:54 / Autor: Magdalena Nowak
Cytomammobus ŚCO wyrusza w wiosenną trasę
Cytomammobus ŚCO wyrusza w wiosenną trasę
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wyruszył  w wiosenną trasę. W pierwszym tygodniu marca odwiedzi Morawicę, Chmielnik i Kije. Mieszkanki tych miejscowości będę mogły wykonać bezpłatnie mammografię oraz cytologię.

Badania są wykonywane w ramach realizowanych przez ŚCO projektów, dotyczących wsparcia profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, przeznaczonych dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego. Może z nich skorzystać ponad 18,7 tys. kobiet w wieku 25 – 59 lat (cytologia) i 50 – 69 lat (mammografia).

– Cytomammobus to mobilna pracownia diagnostyczna, w której jest jednocześnie gabinet cytologiczny i mammograf cyfrowy za pomocą którego można wykryć nawet tak drobne zmiany, jak sięgające 3 milimetrów guzki w piersiach. Nasz personel został już zaszczepiony przeciwko COVID-19, przestrzegamy wszystkich zaleceń przeciwepidemicznych, mamy środki ochrony indywidualnej, maseczki, płyn do dezynfekcji, po każdym badaniu sprzęt jest dezynfekowany. Umawiamy pacjentki na konkretną godzinę, żeby nie musiały czekać w kolejce – mówi Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO.

Z bezpłatnej mammografii zgodnie z Programem Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku 50 – 69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.

Z bezpłatnego badania cytologicznego na zasadach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z wytycznymi programu badanie należy powtarzać co trzy lata. W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje badania cytologicznego: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia wykrycie większej ilości nieprawidłowych komórek.

1i 2 marca  cytommammobus zatrzyma się w Morawicy, przy Urzędzie Miasta i Gminy.  3 i 4 marca w Chmielniku, a 5 i 8 marca w Kijach.

Na badanie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Badania są wykonywane w godzinach 10.00-16.00. 

Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: 661 911 300. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne panie wchodzące do cytomammobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk i pomiar temperatury.

 Onkolodzy alarmują: rak nie poczeka na koniec pandemii

Onkolodzy alarmują, że podczas pandemii pacjenci, w obawie przed zarażeniem koronawirusem, przestali zgłaszać się na badania dostępne w ramach programów profilaktycznych, ukierunkowanych na wczesne wykrywanie nowotworów. – Rak nie poczeka na koniec pandemii. Jeśli nie będziemy prowadzić profilaktycznej diagnostyki , nie odzyskamy już tych pacjentów – mówi dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO.

Rocznie w województwie świętokrzyskim notuje się ponad 600 (w 2018 roku - 631) nowych zachorowań  na raka piersi (to najczęstszy nowotwór dotykający kobiety). W 2018 roku z powodu raka piersi zmarło w naszym regionie 190 kobiet. Na raka szyjki macicy zachorowało w 2018 roku 112 kobiet z województwa świętokrzyskiego, 47 zmarło.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO