Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Cytomammobus ŚCO zaprasza na badania w Bodzentynie

środa, 04 sierpnia 2021 14:25 / Autor: Natalia Pindral
Cytomammobus ŚCO zaprasza na badania w Bodzentynie
Cytomammobus ŚCO zaprasza na badania w Bodzentynie
Natalia Pindral
Natalia Pindral

W dniach 5-6 sierpnia na Rynku Górnym w Bodzentynie zaparkuje cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Można w nim skorzystać z bezpłatnej mammografii oraz cytologii.

Bezpłatna mammografia, zgodnie z programem profilaktyki raka piersi, jest przeznaczona dla pań w wieku od 50 do 69 lat. Takie badanie powinno się wykonywać co dwa lata.

– Mammografię najlepiej wykonać po piątym dniu cyklu. Przychodzimy w odzieży dwuczęściowej oraz nie nakładamy biżuterii. W tym dniu nie należy używać antyperspirantów z talkiem, ponieważ drobinki soli glinu mogą zaburzać obraz badania, które jest prawie bezbolesne ­– wyjaśnia Izabela Opalińska, rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Natomiast z darmowego badania cytologicznego na zasadach programu profilaktyki raka szyjki macicy będą mogły skorzystać panie w wieku od 25 do 59 lat. Należy je powtarzać co trzy lata.

W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje badania cytologicznego. Cytologia konwencjonalna oraz na podłożu płynnym, które zapewniają bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek.

– Panie powinny być cztery dni po zakończeniu miesiączki lub cztery dni przed jej rozpoczęciem. W ciągu 48 godzin przed cytologią nie należy wykonywać badań ginekologicznych – dodaje Izabela Opalińska.

Na takie badania należy zabrać dokument tożsamości wraz z numerem PESEL.

Z cytomammobusa można skorzystać w godzinach od 10 do 16.

Należy pamiętać, że przed wybraniem się na badanie konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod numerem 661 911 300.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO