Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Czy ideologia LGBT będzie miała wpływ na unijne pieniądze dla naszego regionu?

wtorek, 12 stycznia 2021 14:02 / Autor: Michał Łosiak
Czy ideologia LGBT będzie miała wpływ na unijne pieniądze dla naszego regionu?
Czy ideologia LGBT będzie miała wpływ na unijne pieniądze dla naszego regionu?
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Czy uchwała sprzeciwiająca się ideologii LGBT przyjęta przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego będzie miała wpływ na ilość pieniędzy unijnych dla naszego regionu? Politycy są podzieleni, jednak negocjacje o środki z nowego budżetu dopiero przed władzami województwa.

Przypomnijmy, że już w czerwcu przedstawiciele Komisji Europejskiej napisali list do marszałka województwa świętokrzyskiego, w którym odnosili się do uchwały władz regionu sprzeciwiającej się ideologii LGBT. Nie brakowało w nim sugestii co do potencjalnej utraty środków unijnych przez  ze względu na uchwalone prawo. Sama uchwała została podjęta rok wcześniej. Marszałek województwa świętokrzyskiego przekonywał wówczas, że w naszym regionie nie dochodzi do dyskryminacji ze względu na jakiekolwiek przekonania.

Pytania o przyszłość funduszy powraca po uchwaleniu budżetu unijnego i łączącej się z nią zasady „pieniądze za praworządność”. Komentatorzy zauważają, że do praworządności, unijni urzędnicy mogą zaliczać również stosunek władz danego kraju i regionu do środowisk LGBT.

Marszałek województwa świętokrzyskiego uważa, że nie będzie to miało wpływu na przyznawanie pieniędzy unijnych.

– Chciałbym, żebyśmy z tej nowej perspektywy skorzystali w jak największym wymiarze. Wydaje mi się, że ustalenia przywódców poszczególnych krajów dają gwarancję, zabezpieczą sprawiedliwy podział środków. Nic nie będzie naciągane i interpretowane w niekorzystny sposób – mówi w rozmowie z Radiem eM Kielce Andrzej Bętkowski.

Pojawiają się też odmienne zdania. – To może mieć wpływ, ale wszystko będzie zależała od bieżącej temperatury sporu politycznego. Polska ma problem z praworządnością i ta kwestia jest niestety otwarta na arenie europejskiej. Nie sądzę jednak, żeby ktoś posunął się do obcinania funduszy, jednak z pewnością będzie ciężej negocjować – uważa Arkadiusz Bąk, radny PSL w Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Na dziś zaplanowano spotkanie marszałka Andrzeja Bętkowskiego z wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzatą Jarosińską-Jedynak. Ma ono dotyczyć m.in. przyszłej perspektywy finansowej.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO