Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Dąb Bartek i "Wierzba miłości" połamane

piątek, 09 lipca 2021 20:50 / Autor: Weronika Kępa
Dąb Bartek i "Wierzba miłości" połamane
Źródło: FB RPZiUK
Dąb Bartek i "Wierzba miłości" połamane
Źródło: FB RPZiUK
Weronika Kępa
Weronika Kępa

W wyniku przechodzących przez województwo świętokrzyskie gwałtownych burz z porywistym wiatrem ucierpiały dwa wiekowe i bardzo ważne dla mieszkańców regionu drzewa -  Dąb Bartek i tzw. Wierzba miłości.

W czwartek (8 lipca) władze Kielc ogłosiły, że mimo choroby tzw. Wierzba miłości zlokalizowana w Parku Miejskim póki co nie zostanie ścięta. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Dzisiaj (9 lipca) porywisty wiatr połamał jej konary.

"W Parku Miejskim im. Staszica nasi pracownicy rozciągają taśmy ostrzegawcze, by zamknąć dla pieszych przejście alejkami, gdzie na drzewach nadal mogą znajdować się połamane gałęzie. Rozpoczęło się także usuwanie skutków popołudniowej wichury", czytamy na Facebooku Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych.

Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, przez warunki pogodowe ucierpiał również znany wszystkim Dąb Bartek. "Zagnańscy leśnicy natychmiast zareagowali. Trwają prace zabezpieczające, które wykonuje specjalistyczna firma", czytamy w poście na Facebooku instytucji.

"Choć ekspertyzy wykonane w ramach projektu ochrony drzewa wskazują, że system zabezpieczających podpór drzewa i wiązań w obrębie korony Bartka jest wystarczający i wykonano konserwację systemu zabezpieczeń oraz stale badana jest statyka drzewa to jednak na nagłe zjawiska pogodowe nie mamy wpływu. Nie raz już zdarzało się, że wichury próbowały uszkodzić drzewo. (...) jednak Bartek dzielnie opierał się wichurom. Niechaj nadal tak będzie. Tymczasem działamy".

Więcej na temat uszkodzeń spowodowanych przez burze można przeczytać TUTAJ.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO