Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w ŚCO - Najwyższy czas na cytologię!

wtorek, 18 stycznia 2022 14:34 / Autor: Magdalena Nowak
Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w ŚCO - Najwyższy czas na cytologię!
Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w ŚCO - Najwyższy czas na cytologię!
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Świętokrzyskie Centrum Onkologii z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w dniach 18-22 stycznia zaprasza panie w wieku 25 – 59 lat na bezpłatne badania cytologiczne. Na pierwsze 20 pań, które wykonają badanie w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy, czekają w prezencie kalendarze.

W ramach jednej wizyty pacjentki będą miały wykonane dwa badania: cytologię konwencjonalną i cytologię na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek. Zgodnie z Programem profilaktyki raka szyjki macicy, cytologia jest badaniem przeznaczonym dla kobiet w wieku 25-59 lat, należy wykonywać ją co trzy lata. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne obowiązuje rejestracja telefoniczna pod numerem: 609 99 00 33.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zapewnia bezpłatny transport na badanie cytologiczne pacjentkom, które ze względu na swoją niepełnosprawność mają utrudniony dostęp do diagnostyki cytologicznej. Zgłoszenia zapotrzebowania na bezpłatny transport przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami pod nr tel. 609 99 00 33.

W ŚCO przestrzegane są zalecenia przeciwepidemiczne, diagnostyka jest prowadzona z zachowaniem bezpieczeństwa epidemiologicznego, przy użyciu jednorazowych zestawów do pobierania cytologii, fotel ginekologiczny jest odkażany po każdej pacjentce.

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w ŚCO zakończy się 22 stycznia – Białą sobotą. W sobotę w godzinach 9.00-14.00 w ŚCO będą dostępne bezpłatne badania: cytologia i mammografia.

– Cytologia jest badaniem całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym dla pacjentki. Wykonywana regularnie co trzy lata może uratować kobiecie życie, ponieważ rak szyjki macicy nie daje na wczesnym etapie żadnych objawów – podkreśla dr n. med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO. – Dzięki cytologii możemy wykryć nowotwór w stadium przedinwazyjnym i zaoferować pacjentce pełne wyleczenie. Najważniejsze jest, aby w porę wykryć wszelkie nieprawidłowe zmiany w nabłonku szyjki macicy. Pobrany podczas cytologii na podłożu płynnym  materiał może być również zbadany pod kątem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy – dodaje.

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 spowodowała w całej Polsce spadek zgłaszalności na badania profilaktyczne. Przed pandemią, w 2019 r. badanie cytologiczne wykonywało ponad 22% mieszkanek województwa świętokrzyskiego.  Obecnie bada się co piąta uprawniona do tego badania mieszkanka naszego województwa, natomiast w Kielcach co ósma

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO