Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Inteligentny dom, park wewnątrz wieżowca. Nagrodzono najlepsze prace dyplomowe

piątek, 10 marca 2023 13:29 / Autor: Michał Łosiak
Inteligentny dom, park wewnątrz wieżowca. Nagrodzono najlepsze prace dyplomowe
Inteligentny dom, park wewnątrz wieżowca. Nagrodzono najlepsze prace dyplomowe
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Znamy laureatów najlepszych prac dyplomowym na Politechnice Świętokrzyskiej. Oprócz nagrody, laureaci otrzymali szansę współpracy z przedsiębiorcami i na realizację swoich pomysłów.

Patryk Bilski ukończył Informatykę na Politechnice Świętokrzyskiej. Napisał pracę dotyczącą inteligentnego domu.

– Stworzyłem interfejs graficzny użytkownika i makietę. Dzięki temu narzędziu i specjalnej stronie możemy zarządzać domem, czyli np. otwierać bramę, sprawdzać temperaturę czy otwierać drzwi. Ta praca rozwinęła mnie w wielu dziedzinach, od automatyki po informatykę – tłumaczył w rozmowie z Radiem eM Kielce.

Z kolei Martyna Wójcicka zaprojektowała budynek, w którego środku znalazł się… park.

– Wieżowiec umiejscowiłam w Gliwicach. Park jest wspólną przestrzenią dla wszystkich. Jeśli coś podobnego dałoby się wykonać, to byłabym szczęśliwa. Nad projektem pracowałam rok, a inspiracją była wiedza, którą zdobyłam na uczelni – wyjaśniała laureatka.

Uznanie jury zyskał także projekt Kamili Grabowskiej, która zaproponowała budynek 360 stopni.

– To architektura nowoczesna, dynamiczna i zrównoważona. Samo powstanie budynku ma zużyć jak najmniej energii. Podczas jego użytkowania również starałam się, żeby był jak najbardziej ekologiczny – dodała nasza rozmówczyni.

Autorzy zwycięskich prac z czternastu dziedzin otrzymali po tysiąc złotych oraz możliwość nawiązania współpracy z cenionymi przedsiębiorcami.

– Chcemy, aby powstała więź między studentami i firmami. Nasi studenci są świetnie przygotowany do pracy w różnych zawodach. Chciałbym dodać, że pracodawcy zabiegają o kompetentnych pracowników. 90 procent naszych absolwentów znajduje pracę w zawodzie – mówił prof. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Do konkursu organizowanego przez uczelnię i Kielecki Park Technologiczny zgłoszono 110 prac.

– Naszą misją jest łączenie świata nauki i biznesu. To realny wymiar tego połączenia. Przyjrzeliśmy się pracom absolwentów poprzez praktyków życia gospodarczego. To szansa dla młodych osób na rozwinięcie swoich skrzydeł – podkreśliła Justyna Lichosik, dyrektor KPT.

Wyróżnienia przyznano po raz piąty.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO