Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Inwestycje przeciwpowodziowe dla Sandomierza gotowe. Ochronią przed wodą?

wtorek, 12 stycznia 2021 10:05 / Autor: Michał Łosiak
Inwestycje przeciwpowodziowe dla Sandomierza gotowe. Ochronią przed wodą?
Fot. FB
Inwestycje przeciwpowodziowe dla Sandomierza gotowe. Ochronią przed wodą?
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Zakończyły się cztery ważne inwestycje prowadzone w ramach ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza. W czwartek zaplanowano ich odbiór z udziałem wiceministra Marka Gróbarczyka. Czy ochronią mieszkańców terenów nadwiślańskich przed powodzią?

Co roku Sandomierz i okoliczne miejscowości zmagają się z zagrożeniem powodziowym i podtopieniami w związku z wysokimi stanami wód na Wiśle. Po to, żeby przeciwdziałać skutkom zagrożeń, jakie obserwowaliśmy chociażby w 2019 roku, podjęto decyzję o przeznaczeniu prawie 200 milionów złotych na projekty mające zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

Spośród sześciu zaplanowanych inwestycji Wody Polskie zakończyły budowę i przebudowę czterech pompowni wody w miejscowościach Koćmierzów, Nadbrzezie, Szewce oraz Zajeziorze.

– Budowa pompowni „Koćmierzów” to alternatywny kierunek odwodnienia zlewni cieku Atramentówki do rzeki Wisły. W okresach wzmożonego przepływu lub w sytuacji braku możliwości odprowadzenia wód Atramentówki przez teren Huty, woda będzie odprowadzana do zbiornika wyrównawczego, a następnie przepompowywana do rzeki Wisły – tłumaczy Magdalena Gala, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Z kolei prace na pompowni „Nadrzezie” mają zapewnić lepsze odwadnianie i ochronę przed podtopieniami w okresach wysokich stanów wód w korycie rzeki Trześniówka. Podobny cel ma inwestycja w pompowni „Szewce”.

– Chcemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia powodzi poprzez odprowadzenie wód z obszaru zmeliorowanego w rejonie miejscowości Szewce i  Sośniczany oraz okolicznych terenów. W  ramach zadania wykonano prace rozbiórkowe wcześniej istniejącego budynku pompowni oraz prace związane z budową nowego obiektu. Przebudowie uległ zbiornik wyrównawczy, wykonano odmulenie oraz udrożnienie koryta rowu doprowadzającego wodę do zbiornika. Zrealizowane zostały prace związane wykonaniem kanału odprowadzającego wodę z pompowni do rzeki Koprzywianki – dodaje nasza rozmówczyni.

Ostatnią zrealizowaną do tej pory inwestycją są prace na pompowni Zajeziorze.

– Pompownia położona jest na prawym wale przeciwpowodziowym rzeki Koprzywianki, przy ujściu Cieku od Zajeziorza – informuje Magdalena Gala.

Uroczysty odbiór zadań zaplanowany jest na czwartek. Weźmie w nim udział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

W ramach kolejnych prac związanych z ochroną przeciwpowodziową Sandomierza zaplanowano zabezpieczenie wałów rzeki Koprzywianki, a także zabezpieczenie przed wodami powodziowymi huty szkła i osiedla mieszkaniowego wraz z rozbudową wału przeciwpowodziowego Wisły od ul. Lwowskiej do połączenia z wałem Koćmierzów.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO