Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Jazda „na zderzaku” zabroniona. Policjanci kontrolowali przestrzeganie nowych przepisów

środa, 14 lipca 2021 11:05 / Autor: Weronika Kępa
Jazda „na zderzaku” zabroniona. Policjanci kontrolowali przestrzeganie nowych przepisów
Jazda „na zderzaku” zabroniona. Policjanci kontrolowali przestrzeganie nowych przepisów
Weronika Kępa
Weronika Kępa

W ramach działań kontrolno-prewencyjnych "Bezpieczeństwo z powietrza" w środę (14 lipca) kieleccy policjanci kontrolowali auta poruszające się trasą S7 na odcinku Jaworznia – Chęciny w kierunku Krakowa.

Od 1 czerwca kierowcy poruszający się drogami ekspresowymi i autostradami muszą przestrzegać nowych przepisów dotyczących bezpiecznej odległości między pojazdami. Ta powinna wynosić połowę aktualnej prędkości. Mówiąc prościej, jadąc 100 km/h należy zachować 50 m odstępu od auta z przodu.

– Zmiany w prawie są podyktowane tym, że na drogach dochodziło do wielu zdarzeń, których bezpośrednią przyczyną było niezachowanie właściwego odstępu od pojazdu poprzedzającego – mówi sierż. szt. Tomasz Klimczewski z wydziału ruchu drogowego KMP w Kielcach.

Każdy kierowca może samodzielnie zmierzyć odległość między pojazdami. – Przy każdej drodze znajdują się bało-czerwone słupki hektometrowe. Są one od siebie oddalone o sto metrów. Patrząc na nie można łatwo sprawdzić, czy zachowujemy odpowiedni odstęp. Druga metoda „trzech sekund” polega na tym, że jeżeli jedzie przed nami pojazd i w danej chwili znajdzie się on na wysokości jednego z słupków hektometrowych to w ciągu trzech sekund nasze auto powinno się znaleźć w tym samym punkcie – mówi.

Niezachowanie bezpiecznej odległości może się skończyć tragicznie. – Jeżeli nie zachowujemy bezpiecznej odległości, a pojazd przed nami gwałtownie zahamuje skutki będą bardzo drastyczne. Dochodzi w ten sposób do wypadków śmiertelnych, ale również karamboli. W okresie wakacyjnym na drogach ekspresowych jest znacznie zwiększony ruch. Nie ma oczywiście w tym nic dziwnego, każdy chce jak najszybciej dotrzeć do celu. Apelujemy jednak o ostrożność i rozwagę. Przypominamy również o sprawdzeniu stanu technicznego auta przed podróżą – zaznacza policjant.

Środowe kontrole zostały przeprowadzone przez dwa patrole. – Jeden z nich, wyposażony w specjalne urządzenie, mierzył odległość pomiędzy pojazdami - wysyłał wiązkę laserową w zderzak dwóch jadących za sobą pojazdów i w tym momencie na urządzeniu pojawiała się informacja, z jaką prędkością poruszały się pojazdy i jaka była między nimi odległość. Kilka kilometrów dalej stał kolejny patrol, który drogą radiową był informowany, że takowy pojazd nie zachował bezpiecznej odległości – tłumaczy Klimczewski.

Od 1 stycznia 2021 roku na terenie Kielc i powiatu kieleckiego policjanci odnotowali w sumie 487 zdarzeń drogowych (wypadków i kolizji) spowodowanych niezachowaniem bezpiecznego odstępu między pojazdami.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO