Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Koło Gospodyń Wiejskich Występy najlepsze w Polsce. Nagroda od Pierwszej Damy

niedziela, 19 września 2021 19:06 / Autor: Michał Łosiak
Koło Gospodyń Wiejskich Występy najlepsze w Polsce. Nagroda od Pierwszej Damy
Fot. Marek Borawski/KPRP
Koło Gospodyń Wiejskich Występy najlepsze w Polsce. Nagroda od Pierwszej Damy
Fot. Marek Borawski/KPRP
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Występach zwyciężyły w konkursie o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP i odebrały nagrodę z rąk Pierwszej Damy – Agaty Kornhauser-Dudy.

Finał konkursu odbył się 19 czerwca w Otrębusach, a zwycięzców poznaliśmy podczas dożynek prezydenckich, które odbywały się od 18 do 19 września. Spośród trzech kół najlepsze okazało się KGW Występy.

Tematem przewodnim były „Regionalne zwyczaje i obrzędy ślubne i weselne”. Koła Gospodyń Wiejskich miały przygotować i zaprezentować aranżację stołu weselnego młodej pary z uwzględnieniem elementów lokalnego folkloru, w tym regionalnych wyrobów rękodzielniczych, specjały kuchni regionalnej i elementy tradycyjnego obrzędu weselnego charakterystycznego dla regionu.

Koło z naszego województwa przygotowało aranżację stołu weselnego sprzed 100 lat u bogatego rolnika lub sołtysa, a także potrawy, które jadano na weselu w tym okresie i inscenizację słowno-muzyczno-ruchową, zaczerpniętą z książki Feliksa Raka „Krasockie wesele”.

Koło Gospodyń Wiejskich w Występach powstało w kwietniu 2015 roku i liczy14 członkiń. Jest ono jednym z najaktywniejszych Kół w województwie świętokrzyskim. Odnosi liczne sukcesy na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim, a także ogólnopolskim. W 2018 roku brały udział w filmie „Kielecka Brygada Piechoty AK" - scena z ich udziałem została nagrana w Parku Etnograficznym w Tokarni. W 2019 roku wygrały konkurs kulinarny „Smaki jesieni” w Tokarni, występowały też w Prezentacjach Folklorystycznych „Rym, cym, cym na ludowo” w Małogoszczu. W 2020 roku Koło Gospodyń Wiejskich Występy zwyciężyło w województwie świętokrzyskim w konkursie „Koło ARiMR - w sercu wsi” i zajęło drugie miejsce w Polsce w krajowym finale tego konkursu. Przedstawicielki Koła biorą też aktywny udział w niezwykłych sesjach fotograficznych w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, pokazujących dawne życie na wsi, pracę na roli, zwyczaje i obrzędy ludowe.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO