Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Konkurs „Pie(rw)szy na przejściu” rozstrzygnięty. Rekordowe zainteresowanie dzieci

piątek, 14 stycznia 2022 13:30 / Autor: Aleksandra Rękas
Konkurs „Pie(rw)szy na przejściu” rozstrzygnięty. Rekordowe zainteresowanie dzieci
Konkurs „Pie(rw)szy na przejściu” rozstrzygnięty. Rekordowe zainteresowanie dzieci
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Dzieci i młodzież bardzo chętnie brały udział w konkursie „Pie(rw)szy na przejściu”. Wpłynęło ponad 250 najróżniejszych prac, zarówno plastycznych jak i w formie elektronicznej. Łączy je jedno – propagowanie nowych przepisów i zasad bezpieczeństwa w okolicach przejść dla pieszych.

Kreatywność uczestników nie miała granic – wykonali piękne rysunki, zorganizowali przedstawienia teatralne, nakręcili także spoty filmowe. Jak podkreśla Katarzyna Banasik, prezes Stowarzyszenia „Passa”, poziom był bardzo wysoki.

- Zwłaszcza uczniowie szkół podstawowych chętnie zaangażowali się w wykonywanie zadań konkursowych. Tematem przewodnim prac były przejścia dla pieszych, ponieważ konkurs został zrealizowany w ramach szerokiej kampanii dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym – opowiada prezes Banasik.

Nadinsp. dr Jarosław Kaleta, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach, przypomina, że nowe przepisy obowiązują od kilku miesięcy.

- Największa zmiana dotyczy tego, że pieszy, który znajduje się przy przejściu i ma zamiar na nie wejść, ma pierwszeństwo. Konkurs ma być przypomnieniem tych przepisów, każde działanie profilaktyczne, które chroni życie i zdrowie ludzi jest potrzebne – podkreśla.

Statystyki wskazują, że od czerwca do grudnia 2021 roku na przejściach zginęło 17 pieszych. W tym samym okresie 2020 roku, było to pięć osób więcej. Zatem konieczna jest rzetelna edukacja – już najmłodszych.

- Zauważamy ze młodzi kierowcy zaznajomili się z nowymi przepisami. Kluczowa jest profilaktyka, by młodzież miała wpojone odpowiednie zasady – stwierdza Agnieszka Kuś, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski zauważa, że tego typu konkursy w sposób pragmatyczny działają na dzieci i młodzież.

- Poprzez zabawę, młodzi ludzie uczą się bardzo ważnych zachowań. Im więcej będziemy o tym mówić, tym bezpieczniej będzie na drogach. Pamiętajmy, ze nie każdy na przejściu dla pieszych zachowuje się w sposób odpowiedzialny – apeluje wojewoda.

Wyróżniono dwunastu uczestników, którzy odebrali nagrody z rąk wojewody świętokrzyskiego. Konkurs został zorganizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach, wojewodę świętokrzyskiego, Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej „PASSA” w Kielcach, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kielcach, Wodociągi Kieleckie oraz marszałka województwa.

1642161592970

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO