Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Konkurs rozstrzygnięty, wysypiska zlikwidują. Frekwencja? Nie zachwyciła…

czwartek, 29 lipca 2021 17:56 / Autor: Radio eM
Konkurs rozstrzygnięty, wysypiska zlikwidują. Frekwencja? Nie zachwyciła…
Konkurs rozstrzygnięty, wysypiska zlikwidują. Frekwencja? Nie zachwyciła…
Radio eM
Radio eM

Gminy, które zwyciężyły w konkursie „Czyste Powietrze”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, otrzymały dziś (29 lipca) nagrody w wysokości 4800 złotych. Pieniądze przeznaczą na likwidację dzikich wysypisk śmieci.

To był właśnie główny cel konkursu adresowanego do uczniów i mającego w założeniach poprawę stanu środowiska oraz aktywizację społeczności lokalnej na rzecz ochrony przyrody. Jego organizatorzy nie kryli jednak rozczarowania liczbą gmin, które przystąpiły do współzawodnictwa.

– Cieszę się, że powstał taki program i że pan Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚiGW, znalazł na to fundusze. Mimo, że  odzew był niezadawalający, wierzę, że kolejna edycja przyciągnie więcej chętnych. Rozdajemy środki po to, żeby gminy, a zatem i województwo świętokrzyskie, były ładniejsze. Niestety ich włodarze tego nie doceniają, a powinni. Każda złotówka, jaką daje państwo jest cenna – stwierdził Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, upatrywał przyczyn niewielkiego zainteresowania konkursem w pandemii, która spowodowała, że kontakt uczniów z nauczycielami był znacznie ograniczony.

– Jest to pierwszy tego rodzaju konkurs i dlatego wyniki były niezadowalające. Staraliśmy się poinformować  i zachęcić wszystkich do wzięcia w nim udziału. Idea jest bardzo szczytna i mam nadzieję, że następne edycje będą lepsze – stwierdził.

Senator Krzysztof Słoń podziękował wszystkim uczestnikom oraz zaapelował, aby walczyć o czyste świętokrzyskie.

– Cieszę się z tego, że przynajmniej te 28 nielegalnych wysypisk, które znajdują się w naszych gminach zniknie. Wymaga to od nas szczególnej odpowiedzialności. Dlatego nie poprzestajemy i będziemy walczyć o czyste świętokrzyskie – powiedział.

Obecnie w bazie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska jest ponad 700 nielegalnych wysypisk.  W ciągu ostatnich trzech lat zlikwidowano ich ponad 160.

Tekst: Natalia Pindral, Natalia Rębosz

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO