Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Koronawirus w Świętokrzyskiem. Wojewoda: „Sytuacja jest trudna, ale opanowana”

środa, 10 listopada 2021 15:43 / Autor: Adrianna Linertowicz
Koronawirus w Świętokrzyskiem. Wojewoda: „Sytuacja jest trudna, ale opanowana”
Koronawirus w Świętokrzyskiem. Wojewoda: „Sytuacja jest trudna, ale opanowana”
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

O obecnej sytuacji pandemicznej w regionie mówił wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz, podczas konferencji, która odbyła się w środę, 10 listopada, w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.

- Jeżeli na krajową sytuację covidową nałożymy województwo świętokrzyskie z poziomem zachorowań i hospitalizacji, to można powiedzieć, że obecnie znajdujemy się między pierwszą, a drugą falą zachorowań. Odnosząc te dane do sytuacji w szpitalach, jest to sporo, biorąc pod uwagę również okresowe zachorowania grypowe oraz infekcje bakteryjne, niezwiązane z sezonowością – mówił wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz, podczas konferencji w Urzędzie Wojewódzkim. – Kolejna fala nakłada się na zmęczony personel szpitali, w którym są wyraźne braki kadrowe. 

Jak dodał wojewoda, kwestia personelu szpitalnego wymaga większej uwagi, by system zdrowotny był w pełni uzupełniony stosownie do potrzeb.

- Dzisiejsza liczba zakażeń, czyli 307, to rekord od początku czwartej fali. Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni widoczne jest wyraźne przyspieszenie zachorowalności. Oznacza to, że być może 10-15 procent z tych osób, u których wykryto zakażenie, znajdzie się w szpitalu. Przekładając to na liczbę łóżek, można założyć, że zajętych będzie 30-40 z nich na przestrzeni około tygodnia.

Jednocześnie Zbigniew Koniusz zapewnił, że nie zabraknie łóżek dla chorych:

- Obecnie dysponujemy 678 łóżkami na 374 zajęte. Jest to bezpieczny wskaźnik, oczekiwany przez Ministerstwo Zdrowia. Utrzymujemy bufor łóżek wolnych zgodnie z zaleceniami ministerstwa, na poziomie przynajmniej 30 procent, w stosunku do aktualnej sytuacji.

- W niektórych województwach, a myślę głównie o całej ścianie wschodniej, mimo wysokich poziomów zachorowań sytuacja się stabilizuje. Tam jest więcej hospitalizacji, ale mniejsze dzienne przyrosty zachorowań. W województwie świętokrzyskim są one na poziomie około 30 chorych. W żadnych statystykach nie jesteśmy wymieniani jako województwo zagrożone brakiem łóżek czy nadmierną liczbą zachorowań, ale trzeba patrzeć na to z szerszej perspektywy – podkreślił wojewoda.

- Gdyby się okazało, że liczba łóżek jest niewystarczająca, mamy zaplanowane kolejne działania, które mogą, choć nie muszą być wdrożone w najbliższym tygodniu. Mówimy tu o dodaniu kolejnych stu łóżek w tak zwanym systemie hybrydowym – dodaje.

Jak poinformował Zbigniew Koniusz, na chwilę obecną są dwa szpitale w całości zarezerwowane na okoliczność COVID-19. To szpital w Starachowicach i szpital MSWiA w Kielcach, który od dnia dzisiejszego jest przeznaczony na walkę z koronawirusem. Dalsze działania w tym zakresie będą zależały od rozwoju sytuacji pandemicznej.

Wojewoda świętokrzyski dodał również, że rośnie nie tylko liczba zachorowań na COVID-19, ale też zachorowań niecovidowych.

Ogółem liczba szczepień w regionie wynosi 1 138 140, co plasuje nas na 11 miejscu w Polsce, z procentowym wskaźnikiem 49,97 procent wyszczepień. Największy poziom wyszczepienia odnotowano w gminie Zawichost (58,5 procent).

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO