Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Liczymy się dla Polski - trwa Narodowy Spis Powszechny

środa, 07 kwietnia 2021 17:31 / Autor: Wojciech Dudkowski
Liczymy się dla Polski - trwa Narodowy Spis Powszechny
Liczymy się dla Polski - trwa Narodowy Spis Powszechny
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Od tygodnia trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. W czasie pandemii, opiera się on głównie na samospisie internetowym, telefonicznym oraz formularzach wypełnianych w Gminnych Biurach Spisowych.

– Spis jest jedynym badaniem, które pozwala na pozyskanie szczegółowych informacji na temat tego, ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy oraz jaki jest stan zasobów mieszkaniowych i budynków. Informacje zbierane są na wszystkich szczeblach terytorialnych. Dzięki temu możemy uzyskać aktualny obraz naszego społeczeństwa – tłumaczy Ewa Tomczyk, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Kielcach.

Przypomina, że każdy obywatel ma ustawowy obowiązek samospisu. Można zrobić go przez internet lub zgłoszenie się do Gminnego Biura Spisowego, prowadzonego we wszystkich gminach w Polsce.

– Korzystając z tych form samospisu, możemy wziąć udział w loterii. Im wcześniej wypełnimy formularz, tym większą będziemy mieć szansę na wygraną. Można wygrać bony o wartości 1000 lub 500 zł, a główną nagrodą w każdym województwie jest samochód.

Spisu można dokonać również poprzez infolinię pod numerem 22 279 99 99

W ramach akcji trzeba odpowiedzieć na pytania dotyczące między innymi danych osobowych, miejsca zamieszkania, relacji rodzinnych, narodowości czy wyznawanej religii.

Przez cały kwiecień jedyną formą udziału w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań będzie wypełnienie formularza na stronie internetowej, w Gminnych Biurach oraz przez infolinię, natomiast od 4 maja do obywateli, którzy nie wypełnili jeszcze swojego obowiązku, będą dzwonić rachmistrzowie. Spis potrwa do końca września. Za uchylanie się od odpowiedzi na pytania grozi kara grzywny, a za podawanie nieprawdy nawet kara pozbawienia wolności.

Więcej informacji w rozmowie Radia eM z Ewą Tomczyk, zastępcą dyrektora Urzędu Statystycznego w Kielcach

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO