Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Mammobusy w Świętokrzyskim

poniedziałek, 28 czerwca 2021 16:55 / Autor: Weronika Kępa
Mammobusy w Świętokrzyskim
Mammobusy w Świętokrzyskim
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Skarżysko-Kamienna oraz Busko-Zdrój – to miasta, w których już w lipcu panie będą mogły wykonać bezpłatną mammografię. Darmowe badanie przysługuje kobietom w wieku 50-69 lat, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne i nie chorowały do tej pory na raka piersi.

We wtorek, 6 lipca, mammobus zaparkuje w Busku-Zdroju przy ulicy Bohaterów Warszawy 114a. Tydzień później, 14 lipca, badania będzie można wykonać w Skarżysku-Kamiennej przy ulicy Metalowców 1.

Przypominamy, że bezpłatną mammografię można wykonać co dwa lata. Wyjątek stanowią kobiety będące w grupie ryzyka - obciążone mutacją w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, które mogą wykonać badanie co dwanaście miesięcy. Coroczna darmowa mammografia możliwa jest też w przypadku stwierdzenia nowotworów piersi w rodzinie, na przykład u mamy, siostry lub córki.

Ze względu na sytuację epidemiczną mammografia jest wykonywana przy zachowaniu reżimu sanitarnego, z uwzględnieniem wszystkich zasad i środków bezpieczeństwa. Technicy przeprowadzający badanie są wyposażeni w niezbędne środki ochrony osobistej, a aparatura diagnostyczna jest poddawana systematycznej dezynfekcji. Również pacjentki korzystające z mammografii są zobowiązane do dezynfekcji rąk, zmierzenia temperatury oraz pozostania w maseczkach ochronnych.

Ze względu na wprowadzone środki ostrożności w mammobusie mogą przebywać nie więcej niż trzy kobiety, a badanie jest umawiane na konkretną godzinę – tak, aby móc zapewnić zachowanie bezpiecznego dystansu. Aby zapisać się na badanie, należy zadzwonić pod numer 58 767 34 44.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO