Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Na ferie za granicą tylko z kartą EKUZ

wtorek, 18 stycznia 2022 12:16 / Autor: Magdalena Nowak
Na ferie za granicą tylko z kartą EKUZ
Na ferie za granicą tylko z kartą EKUZ
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina o możliwości wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Gwarantuje ona możliwość skorzystania z pomocy placówek medycznych podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej oraz obszaru płatniczego EFTA.

– Mamy ferie, rozpoczęły się wyjazdy na narty, duża grupa osób wyjeżdża za granice. Podstawowym, bardzo potrzebnym dokumentem przy takich wyjazdach jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ gwarantuje w razie nagłego zachorowania otrzymanie pomocy medycznej na takich zasadach, jakie funkcjonują w kraju, w którym przebywamy – mówi Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ. – Jeśli jesteśmy w państwie, w którym do opieki się dopłaca, tak też będziemy musieli zrobić. Jest jednak różnica w dopłaceniu do wizyty, a pokryciu pełnych kosztów. Dlatego warto tę kartę mieć – dodaje rzecznik.

– Karta EKUZ jest ważna dość długo. Okresów ważności jest wiele w zależności od tego czy np. jesteśmy emerytami, czy pracujemy. Najczęstszy okres to trzy lata, dotyczy to osób pracujących, prowadzących działalność gospodarczą oraz będących na zasiłku lub świadczeniu przedemerytalnym. Jeżeli osoba osiągnęła wiek emerytalny i pobiera emeryturę, to kartę otrzymuje na 20 lat  – wymienia rzecznik.

Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP, za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) oraz pocztą tradycyjną bądź elektroniczną.

Tag: EKUZ NFZ
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO